Státní veterinární správa ušetří miliony

Trutnovsko (Královéhradecký kraj) – Po více než dvaceti letech končí v Česku plošná vakcinace lišek proti vzteklině. Naposledy se tu nakažená liška objevila před devíti lety. Státní veterinární správa se proto rozhodla vakcinaci zrušit, a tím ušetřit miliony. V kontrolách ale bude pokračovat i nadále, lišek je na českém území stále hodně. Poslední výskyt vztekliny byl u nás zaznamenán u lišky v dubnu 2002 v okrese Trutnov a v roce 2004 byla naše republika uznána za zemi prostou této nákazy. Orální vakcinace, která vzteklinu vymýtila, se zavedla v roce 1989.

Z přírody zmizely tisíce malých ampulek páchnoucích rybinou. Každoroční letecké nálety nad Českou republikou s vakcínami se osvědčily a vzteklinu se podle všeho podařilo vymýtit. „Jiným způsobem by se to v přírodě nepodařilo,“ prohlásil myslivec Petr Válek. V 80. letech minulého století byla situace natolik kritická, že se do boje proti vzteklině zapojili i samotní myslivci. Počet nakažených se tehdy pohyboval kolem dvou tisíc lidí za rok. „Při zahájení plošné vakcinace proti vzteklině myslivci a myslivecká sdružení začínali s roznášením vakcín v terénu, označovali místa, kde jsou vakcíny položeny, a pak se to kontrolovalo,“ dodal Petr Válek.

Po třicetiletém boji se poslední nakažená liška objevila v roce 2002 na Trutnovsku, Česko splnilo kritérium pro přiznání statutu nákazy prostého státu. „Přesvědčujeme se, jestli jsou lišky zdravé. Určité procento ulovených nebo uhynulých lišek se samozřejmě i nadále vyšetřuje,“ uvedl mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Video Reportáž Ley Surovcové
video

Reportáž Ley Surovcové

Státní veterinární správa v novém roce omezuje nebo ruší některé zdravotní kontroly u hospodářských zvířat. Ročně by se tak mělo ušetřit 20 milionů korun a dalších 30 milionů se pak ušetří právě zrušením orální vakcinace lišek proti vzteklině. Letecká operace s vakcinačními dávkami byla nákladná, opakovala se totiž po celé republice pravidelně dvakrát do roka.

/*json*/{"map":{"lat":50.560898,"lng":15.912807,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.560898,"lng":15.912807,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Liška červená si pochutnává na své kořisti.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24