Plzeňská univerzita možná přijde o jazykovou katedru

Plzeň – Filozofická fakulta v Plzni se možná bude muset obejít bez Katedry germanistiky a slavistiky. Hrozí jí totiž ztráta akreditace na titul bakalář. Vedení katedry proti plánovanému kroku ostře protestuje. Ze strany akreditační komise jde podle vedoucího katedry Vladimíra Franty jen o zbytečnou byrokracii a snahu o záměrnou likvidaci na základě politického lobby. Ruština a němčina jsou přitom v regionu nejžádanějšími jazyky.

Andrea Königsmarková z katedry:

„Zájem o obor cizí jazyky v komerční praxi je tradičně velmi vysoký.“

Vedení se rozčiluje, že pražští komisaři lokální specifikaci vůbec nerespektují. V akreditační komisi jsou navíc profesoři konkurenčních kamenných univerzit. „Je to v podstatě posuzování na základě formulářů vytvořených na ministerstvu. Je to byrokratický proces, který se skutečnou akreditací má málo společného,“ tvrdí člen katedry Petr Kučera.

Video Reportáž Mirky Vildové
video

Reportáž Mirky Vildové

Katedra má prý problémy v personálním oddělení

S tím ale vedení komise zásadně nesouhlasí. „Že tam jsou vážné problémy v personálním, to si myslím, že vědí úplně všichni. A není to nijak překvapivé a už vůbec to není otázka nějaké konkurence,“ vysvětluje předsedkyně Akreditační komise Vladimíra Dvořáková. Komisaři katedře vytýkají především nedostatek vědeckých kapacit.

Vedoucí katedry Vladimír Franta:

„Pokud se třeba krátí peníze na úrovni ministerstva, tak my si nemůžeme dovolit platit docenty a profesory, aby mohli garantovat naše obory.“

Marie Smolíková z katedry navíc tvrdí, že jsou „všichni spolupracovníci PhD., nebo vstoupí do habilitačního procesu“. Potenciál do budoucna tedy katedra má. Jak to bude s katedrou dále, ale rozhodnou sami komisaři. Jasno má být do konce ledna.

Slovníky
Slovníky