Jenišov bojuje o pozemky i silnici

Jenišov (Karlovarsko) – K dalšímu boji o půdu se schyluje v Jenišově na Karlovarsku. Pozemky, na kterých leží přístupové cesty k desítkám rodinných domů, chce podle starosty skoupit společnost napojená na ruského podnikatele. Obec chce převod zastavit. Starosta poukazuje na to, že přejde-li místní komunikace do soukromé správy, nebude možné zajistit její průjezdnost. Především se ale Jenišovským nelíbí, co chce investor se skoupenými pozemky udělat – stavba nových domů.

Část jenišovských pozemků patří společnosti, která je v likvidaci. Ta svůj majetek chce převést na firmu ruského podnikatele. Kromě samotných pozemků však podle starosty nový majitel získá také místní silnice, které po nich vedou, a všechny inženýrské sítě. Starosta Ivan Truksa se obává, že se desítky domácností můžou stát rukojmými nového vlastníka pozemků.

„Je to jeho komunikace, i když je vedena jako místní – i když zákon nedovoluje prodat ji,“ argumentoval starosta Truksa. Majitel může místním komplikovat život například tím, že nebude silnici v zimě uklízet, dodal starosta.

Video Reportáž Antonína Bruštíka
video

Reportáž Antonína Bruštíka

Neuklizených silnic se ale zřejmě lidé bát nemusí. Investor totiž chce na skoupených pozemcích postavit další domy, kam se nastěhuje více než 130 rodin. I proti tomuto plánu ale místní protestují. „Petici podepsalo asi 500 lidí z Jenišova,“ řekl obyvatel obce Jiří Hrůza.

Je možné, že převod pozemků nakonec zastaví katastrální úřad. Podle jeho ředitele Libora Tomandla jde o složitý problém a zatím není zřejmé, jak úřad rozhodne. Pokud ovšem katastrální úřad převod pozemků povolí, jenišovský starosta je připraven rozhodnutí napadnout u soudu.