Rukavice, dezinfekce, ale třeba i toaletní papír – to je pouze zlomek toho, za co musí děčínská nemocnice platit víc než v době, kdy si nákupy zajišťovala sama. Jen za drogerii tak zaplatí o desetitisíce víc. Dražší je ale i materiál pro některá oddělení, třeba pro gynekologii. Zdravotníky, kteří sepsali petici, podporuje i děčínská radnice. „Nemůžeme brát zrcadla, která stojí jedno 6 korun nabídkou od firmy, ale musíme brát zrcadla z NEOSu, kde jedno stojí 10 korun,“ uvedla vrchní sestra Nemocnice Děčín Miroslava Borcelová a náměstek primátora města Pavel Sinko (ČSSD) doplnil: „Určitě prodělávají, a pokud bychom porovnali položky, jsou na tom hůř, než byli dřív.“ Připojil se i poslanec a krajský zastupitel Jaroslav Foldyna (ČSSD): „Obavy jsou na místě, protože to hospodaření je velmi podivné.“
Krajská zdravotní tvrdí, že i když jsou některé položky dražší než dřív, vyplatí se. O tom, že by pravomoc nakupovat vrátila jednotlivým nemocnicím, nepřemýšlí. „Neuvažujeme o tom. Já jsem přesvědčen, že ta centralizace vede k úsporám,“ prohlásil předseda představenstva Krajské zdravotní Petr Benda (ČSSD). A děčínská radnice se zase bojí i zániku některých oddělení. „Udělalo by se to takovým tichým způsobem. Nejdřív by se vyzobaly lukrativní činnosti, přesunuly by se třeba do Ústí nebo někam jinam a nakonec by se zjistilo, že děčínská nemocnice je v červených číslech,“ potvrdil Pavel Sinko, ale Petr Benda to vidí jinak: „Žádné omezení zdravotní péče se tam nechystá. Troufnu si tvrdit, že je to zbytečná panika a hysterie.“

Reportáž Terezy Baldové
Jediný akcionář Krajské zdravotní, kterým je Ústecký kraj, do sporů zatím zasahovat nebude. Zastupitelé pouze vzali na vědomí petici nespokojených zdravotníků, vyjednávat s nimi má management společnosti.