Pardubické školky mapují alarmující radioaktivitu

Pardubice – Základní a mateřské školy na Pardubicku se potýkají se zvýšeným výskytem radonu, kraj má proto v úmyslu znovu hodnoty proměřit a zjistit, nakolik se zvýšené hodnoty radioaktivní látky naměřené loni v pětině prověřovaných školek změnily. Plyn se uvolňuje z geologického podloží, město už proto vypsalo tendr na dodavatele vzduchotechniky, která by měla pomáhat s odvětráním. S městem spolupracují Státní úřad pro jadernou bezpečnost, ČVUT a Státní ústav radiační ochrany.

„U první školky se potvrzuje, že plyn opravdu uniká z geologického podloží, jak jsme předpokládali. Očekávám, že tomu tak bude i u jiných školek,“ potvrdil pro ČT náměstek primátorky Pardubic Jindřich Tauber (ČSSD). Takové zjištění vyvrací domněnky, že za zvýšenou koncentraci radonu může zateplování školek. Speciální měřicí přístroje sbírají údaje v hernách i kancelářích za plného provozu.

Ředitelka jedné z dotčených pardubických MŠ Jarmila Paseková věří, že původně naměřené vysoké hodnoty byly neměřeny v extrémních podmínkách. „Týden bylo zavřeno a nevětralo se,“ zvažuje ředitelka další možnosti. Měřiče radonu nechalo město preventivně rozmístit i v ostatních základních a mateřských školách. Na výsledky jsou zvědaví hlavně tam, kde zvýšené hodnoty nežádoucího plynu experti poprvé zjistili.

Video Reportáž Michala Klokočníka
video

Reportáž Michala Klokočníka

Podle slov Jindřicha Taubera probíhá výběrové řízení na zhotovitele odvětrávání ve školách. „Cena by se měla pohybovat kolem maximálně sta tisíc na jednu školku,“ dodal náměstek. S výsledky posledního měření výskytu radonu by měli být rodiče informováni městem, případně dotyčnými mateřskými školami.