V Litoměřicích vznikla potravinová banka, pomůže chudým

Litoměřice - Na severu Čech vznikla první potravinová banka. Banka sídlící v Litoměřicích bude shromažďovat potraviny, kterých je přebytek, jsou neprodejné nebo brzy vyprší jejich záruční doba. Rozdělovat je pak bude do azylových domů, dětských center či mezi seniory v celém Ústeckém kraji. V litoměřické potravinové bance by chtěli už letos shromáždit osmdesát tun potravin. Připouštějí ale, že je zatím více zájemců než dodavatelů.

Ten, kdo bude chtít vařit ze surovin z potravinové banky, se možná neobejde bez slovníčku. První zásilka totiž přišla z Německa. Dál by už měli plnit regály čeští výrobci a obchodní řetězce, které u nás sídlí. „V podstatě již máme nějaké řetězce, které nám nabídly spolupráci,“ řekl Aleš Slavíček, předseda Potravinové banky Litoměřice.

Robert Krejčí, Dům křesťanské pomoci Bethel, Litoměřice:

„I když se bude jednat o potraviny, které budou těsně před dobou spotřeby, tak je můžeme díky našim partnerům okamžitě distribuovat, většina potravin tak bude spotřebována ještě včas.“

Video Reportáž Jana Stuchlíka
video

Reportáž Jana Stuchlíka

Zakladatelé potravinové banky počítají s lidskou solidaritou. Také ale sázejí na to, že výrobci a obchodníci umějí počítat. „Motivací může být i to, že ušetří peníze, nemusejí likvidovat to zboží, které nám mohou dát,“ konstatovala Martina Schmidtová z potravinové banky.

Potravinová banka ale nespoléhá pouze na velké výrobce a obchodní řetězce. Drobní dárci mohou pomoci tím, že koupí třeba konzervu navíc a přímo v obchodním domě ji darují potravinové bance.

Jídlo z banky pomůže i tam, kde nikdo hlady netrpí. Peníze, které pečovatelská centra ušetří za nákup potravin, mohou použít jinak – třeba na zkvalitňování služeb nebo na dárky.

Potraviny
Potraviny