Starosta kupoval pozemky bez souhlasu zastupitelstva

Telnice - Policie prošetřuje ústeckého senátora Jaroslava Doubravu kvůli možnému zneužití pravomoci úřední osoby z doby, kdy působil jako starosta obce Telnice. Doubrava totiž loni bez oficiálního souhlasu zastupitelstva podepsal za město smlouvu na koupi pozemků pro fotovoltaickou elektrárnu za 850 tisíc korun. Zastupitelé ale o podpisu údajně nebyli včas informováni a dostali ji na stůl až půl roku po jejím podepsání. Oddělení hospodářské kriminality teď prošetřuje, jestli bývalý starosta nezneužil pravomoc.

Bývalé vedení obce Telnice mělo na svém pozemku postavit fotovoltaickou elektrárnu. Obec měla na stavbu projekt i stavební povolení. Potřebovala ale koupit tříhektarový pozemek, který leží mezi dvěma obecními. Kupní smlouvu na 850 tisíc korun podepsal bývalý starosta Jaroslav Doubrava. Takový krok přitom musí schválit také zastupitelstvo. Bývalý starosta jednal o smlouvě nestandardně ve své kanceláři. Na schůzku nebyli pozváni všichni zastupitelé, kvůli čemuž následně podali trestní oznámení.

Doubrava se ale brání: „Obvolal jsem je ke schůzce, vysvětlil jsem jim situaci a tam se rozhodlo o tom, že tu kupní smlouvu podepíšu. Mé pochybení bylo v tom, že jsem tu věc potom opomněl dát do zápisu ze zastupitelstva.“ Autor trestního oznámení Martin Hřebík (TOP09) vidí situaci jinak: „Paragraf 329, zneužití pravomoci úřední osoby, ten je zde patrný a jasný.“

Video Reportáž Terezy Baldové
video

Reportáž Terezy Baldové

Obec přijde o peníze

Elektrárna měla být pro Telnici zlatým dolem. Mohla na ní vydělat desítky milionů korun. Teď musí obec řešit, co bude s pozemky dál. Kvůli zdanění solární elektřiny, které loni na podzim schválila vláda, už hledání investora pro stavbu elektrárny vzdala. „Pozemek může posloužit i do budoucna při změně územního plánu k bytové výstavbě, k rekreaci či jako průmyslová zóna,“ uvedl současný starosta Telnice Rudolf Fiala (Severočeši.cz).

„Je to vyhozených 850 tisíc, ten pozemek není využitelný pro výstavbu,“ domnívá se ale Hřebík. Telnice může kvůli projektu elektrárny přijít o další peníze. Čtvrt milionu za inženýrskou činnost už zaplatila, stejnou částku po ní chce soukromá firma jako doplatek.

/*json*/{"map":{"lat":50.72728,"lng":13.9639,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.72728,"lng":13.9639,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Jaroslav Doubrava
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24