Položil funkci na úřadě, starostou ale zůstal

Hradec Králové - V síti protikorupční policie uvízla velká ryba. Muž, kterého nedávno chytila policie při přebírání úplatku, je podle informací České televize vedoucím oddělení Úřadu práce v Jičíně. Jmenuje se Petr Kousal a jako nestraník je také starostou Kbelnice na Jičínsku. Z úřadu odešel, ale starostování si ponechal. O peníze si řekl za přidělení dotace přes milion korun chráněným dílnám v Lázních Bělohradě.

Vizitka Petra Kousala zmizela ze dveří kanceláře Úřadu práce v Jičíně rychle. „Oznámil mi, že má velký problém, že byl zajištěn policií při převzetí peněz. Tak jsme se domluvili, že by bylo nejlepší, kdyby požádal o ukončení pracovního poměru, což on učinil,“ popisuje situaci ředitel Úřadu práce v Jičíně Jiří Rada. 

Starostou Kbelnice na Jičínsku ale 53letý Petr Kousal zůstal. Je jím od loňských komunálních voleb. „Nejlepší by bylo, kdyby sám odstoupil, to by bylo bez problémů,“ říká k případu občan Kbelnice Josef Michalčík. „Nás to strašně zaskočilo, ale zatím se k tomu nebudu vyjadřovat,“ dodává místostarostka obce Dagmar Michalčíková. „Pro nás je to velké zklamání, selhal především jako starosta,“ upozorňuje místní občan Jiří Janďourek.

Video Reportáž Vlastimila Weinera
video

Reportáž Vlastimila Weinera

Radní ve Kbelnici se chtějí o nečekané situaci poradit dnes večer. „Já si myslím, že by je zdejší lidi roznesli, kdyby to tak nechali. Nějak si s tím musí poradit, ale není to jednoduché,“ upozorňuje Josef Michalčík. „Zastupitelé mohou odvolat starostu obce, ten však zůstává nadále řadovým zastupitelem, pokud z této funkce sám neodstoupí. Jeho zastupitelský mandát zanikne v případě, že je odsouzen k nepodmíněnému trestu odnětí svobody,“ připomíná znění zákona mluvčí Krajského úřadu Královéhradeckého kraje Jiří Hošna.   

Při současné právní kvalifikaci hrozí starostovi Kousalovi za přijetí úplatku až tři roky vězení.