Historický mostek v Českém Krumlově se přestěhuje

Český Krumlov - Ministerstvo kultury souhlasí s přemístěním historického mostu v Českém Krumlově. Pět let trvající dohady o jeho budoucnosti se chýlí ke konci. Přes klenutý most z 18. století vede cesta pro pěší a denně přes něj přejdou stovky lidí. Proti stěhování dlouhodobě protestuje občanské sdružení „Obec památkářská“. Vodohospodáři projekt protipovodňových opatření na Polečnici už zpracovali. Hodlají vybudovat nové vyšší břehy a odstranit nánosy z koryta. Úpravy si vyžádají 160 milionů korun.

„Přemístění mostku je z památkového hlediska v pořádku,“ potvrdil mluvčí ministerstva kultury Jan Cieslar. Podle plánů vodohospodářů se posune do strany asi o deset metrů. Nebude už stát v korytě. Památku by navíc měla chránit nová opěrná zeď. „Jediné bezpečné řešení je vymístění mostku z profilu toku,“ uvedl ředitel Povodí Vltava Zdeněk Zídek.

Radnice rozhodnutí uvítala. Má už v záloze připravenou i další variantu, tedy otočení mostu o 90 stupňů. Most by pak stál přímo u břehu. „Pro mě je to obrovská úleva. Mohlo by dojít k tomu, že majetky pod mostkem nebudou v nebezpečí,“ míní starosta Českého Krumlova Dalibor Carda (ČSSD).

Video Reportáž Aleše Stuchlíka
video

Reportáž Aleše Stuchlíka

Výhrady ale mají zástupci českokrumlovské památkářské obce. Ti chtějí, aby most zůstal stát na místě. Podle nich není zásadní překážkou. „Přemístění je naprostý nesmysl. Je to zbytečnost a v podstatě i mrhání veřejnými prostředky,“ domnívá se předseda Památkářské obce českokrumlovské Zbyněk Dočkal. Ministerstvo o jejich připomínkách teprve rozhodne. „Výsledek by mohl být znám za jeden měsíc,“ uvedl Cieslar.

/*json*/{"map":{"lat":48.835345497111,"lng":14.394149780273,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":48.810719,"lng":14.315024,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Přesunutí mostku
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24