Podivné řešení stěhování dětského domova v Horním Slavkově

Horní Slavkov – Spory a dohady politiků provázely rozhodování o dalším osudu dětského domova v Horním Slavkově na Sokolovsku. Zástupce města i dětského domova pobouřila podmínka kraje. Ten stěhování dětí z nevyhovující budovy podmínil souhlasem všech nájemníků v domech, do kterých děti směřují.

Nová pravidla jasně říkají, že děti z dětských domovů by měly žít v prostředí, které se co možná nejvíc podobá životu běžných rodin. Podmínka kraje, že děti smí bydlet v bytech na sídlišti, jen když s tím budou všichni sousedé souhlasit, proto vychovatele i místní politiky pobouřila. Ředitel dětského domova Vidor Mandelík to považuje za nemravné.

Hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný (ČSSD) vysvětluje, že v minulosti kraj řešil petice lidí, kteří děti z dětského domova ve svém okolí nechtěli, proto žádal podpisy sousedů. Později kraj rozhodnutí zmírnil. Žádal ale záruku města, aby se v případě konfliktu zastalo kraje.

Starostka Horního Slavkova Jana Vildumetzová (ODS) narychlo svolala mimořádnou radu. Město prý plně podpoří přesun dětí do bytových jednotek rodinného typu. Nakonec krajští politici ustoupili a souhlasili s nákupem prvního bytu. Podle radního Vratislava Emlera, který má na starosti školství, se sousedé problémů obávat nemusí: „Pořád to bude zařízení krajského úřadu. Děti tam stále budou pod dozorem.“

Prvních osm dětí chce kraj do bytů přestěhovat nejpozději do konce června.