Podivné řešení stěhování dětského domova v Horním Slavkově

Horní Slavkov – Spory a dohady politiků provázely rozhodování o dalším osudu dětského domova v Horním Slavkově na Sokolovsku. Zástupce města i dětského domova pobouřila podmínka kraje. Ten stěhování dětí z nevyhovující budovy podmínil souhlasem všech nájemníků v domech, do kterých děti směřují.

Nová pravidla jasně říkají, že děti z dětských domovů by měly žít v prostředí, které se co možná nejvíc podobá životu běžných rodin. Podmínka kraje, že děti smí bydlet v bytech na sídlišti, jen když s tím budou všichni sousedé souhlasit, proto vychovatele i místní politiky pobouřila. Ředitel dětského domova Vidor Mandelík to považuje za nemravné.

Hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný (ČSSD) vysvětluje, že v minulosti kraj řešil petice lidí, kteří děti z dětského domova ve svém okolí nechtěli, proto žádal podpisy sousedů. Později kraj rozhodnutí zmírnil. Žádal ale záruku města, aby se v případě konfliktu zastalo kraje.

Video Reportáž Antonína Bruštíka
video

Reportáž Antonína Bruštíka

Starostka Horního Slavkova Jana Vildumetzová (ODS) narychlo svolala mimořádnou radu. Město prý plně podpoří přesun dětí do bytových jednotek rodinného typu. Nakonec krajští politici ustoupili a souhlasili s nákupem prvního bytu. Podle radního Vratislava Emlera, který má na starosti školství, se sousedé problémů obávat nemusí: „Pořád to bude zařízení krajského úřadu. Děti tam stále budou pod dozorem.“

Prvních osm dětí chce kraj do bytů přestěhovat nejpozději do konce června.