Dočká se Dolní Roveň slíbené státní dotace?

Dolní Roveň – Do složité situace se dostala Dolní Roveň na Pardubicku. Vyhověla požadavku státu a za 145 milionů korun vybudovala v obci a přilehlých částech kanalizaci. Do projektu se radnice pustila s příslibem dotace od Státního fondu životního prostředí. Práce už jsou hotové, ale stavební firma za ně nedostala nic zaplaceno. Obec totiž na peníze od státu pořád čeká.

Stavba kanalizace začala v Dolní Rovni vloni na jaře. Radnice spoléhala na bezmála 90milionovou státní dotaci, zůstalo však jen u slibů. Starostka Dolní Rovně Iva Vinařová (KDU-ČSL) sdělila, že dokud nedojde k financování od Státního fondu životního prostředí, žádná banka obci úvěr nedá.

Na stole se hromadí doklady na mnohamilionové částky od stavební firmy. Dolní Roveň poukazuje na zbytečnou a složitou administrativu. Aby mohla peníze získat, musela Státnímu fondu životního prostředí nejprve dodat všechny požadované doklady. Podle Ivy Vinařové to občas působilo tak, že chce fond oddálit financování.

Video Reportáž Michala Klokočníka
video

Reportáž Michala Klokočníka

Státní fond životního prostředí zbytečné průtahy odmítá s tím, že postupuje podle běžného scénáře. Připouští, že případ Dolní Rovně patří mezi komplikovanější. Peníze by obec měla dostat, jakmile předloží potřebné dokumenty, jak potvrdila mluvčí SFŽP Lenka Brandtová.

Radnice v Dolní Rovni doufá, že peníze od státu už konečně přijdou a zaplacení stavbeních prací nepoznamenají další průtahy. Přesto se obec musela zadlužit na 15 let.

/*json*/{"map":{"lat":49.85215166777,"lng":15.18310546875,"zoom":6,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.029578211516,"lng":15.967597961426,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/