Soutěž na letiště v Pardubicích krachla těsně před otvíráním obálek

Pardubice – Provozovatel pardubického letiště, společnost EBA, pozastavila výběrové řízení na jeho modernizaci. K překvapení všech k tomu došlo jen několik hodin před tím, než měla komise otevřít obálky a vybrat vítěze zakázky za 300 milionů korun. Někteří politici totiž zpochybnili způsob soutěže. Tendr by se podle nich měl zrušit a měla by se vypsat nová transparentní soutěž. O zrušení výběrového řízení bude představenstvo společnosti EBA hlasovat 14. března.

Krajský úřad tvrdí, že celé dosavadní výběrové řízení na modernizaci pardubického letiště bylo netransparentní a otvíralo prostor pro korupci. Podle politiků, kteří proti němu vystupují, je projektová dokumentace nepřipravená, zpochybňují i dvoukolové výběrové řízení. EBA totiž v prvním kole vylosovala ze 16 firem pouze pět. Kraj i někteří radní města proto chtějí tendr zrušit úplně a vypsat novou transparentní veřejnou soutěž. 

„Nemyslím si, že uchazečů je tolik, aby bylo nutné zužovat to na pět,“ řekl ČT náměstek primátorky Pardubic a člen komise pro výběrové řízení Martin Bílek (SPP). Ve chvíli, kdy není dokumentace v pořádku, je dvoukolová soutěž vůbec nejhorší kombinací i podle náměstka hejtmana Pardubického kraje Jana Tichého (ČSSD).

Video Reportáž Erika Knajfa
video

Reportáž Erika Knajfa

Ředitel společnosti EBA Andrlík se ale obává, že by nové řízení mohlo znamenat značnou časovou ztrátu: „S tím je samozřejmě spojená i ekonomická ztráta.“ Ohrožená by mohla být i dvousetmilionová evropská dotace.

Návrh modernizace pardubického letiště
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24