Nepojmenované ulice komplikují práci záchranářům

Praha - Zejména ve Středočeském kraji komplikuje v posledních letech práci záchranářům výstavba satelitních měst. Obce nemají povinnost dávat názvy ulicím a některé se tak stávají nepřehledné. Sanitky se v neoznačených ulicích těžko orientují a musí se od pacientů nechat složitě navádět. Lidé také často bydlí v nezkolaudovaných domech nebo trvale žijí v chatových oblastech.

Některé obce se rozrostly tak rychle, že mají během pár let i několikanásobně více obyvatel. Novostavby v mapách nejsou zakreslené ani po několika letech. Navádění sanitek je pak zdlouhavé, řidiči se musí na adresu vyptávat a není výjimkou, že příbuzní pacientů jim vybíhají naproti.

„Bohužel, lidé se sem nastěhují dříve, než dojde ke kolaudaci, ulice, ve kterých bydlí, nemají jména, a proto je velmi složitě hledáme,“ uvedl ředitel středočeské záchranné služby Martin Houdek.

Video Reportáž Kamily Štichové
video

Reportáž Kamily Štichové

Obce nemají povinnost ulice pojmenovat, ale některé k tomu už nepřehledná situace donutila. Třeba Babice u Říčan, v devadesátých letech vesnička o 180 obyvatelích, dnes jich má čtyřnásobně víc.

Názvy ulic nemá například i obec Chrášťany u Prahy, oficiálně tu žije 600 lidí, neoficiálně bez trvalého bydliště dalších dvě stě. V obci bloudí už i kurýrní firmy, a proto mají Chrášťany v plánu ulice zavést. Moc se jim do toho ovšem nechce. „Jsou tam problémy s výměnou občanských průkazů a hlavně firmy mají problém se sídlem firmy,“ řekl starosta Chrášťan Pavel Hrdlička.

Celý proces pojmenování ulic trvá i několik let a je plně v kompetenci jednotlivých obcí. Názvy nepodléhají žádným nařízením. Obvykle si je navrhují v anketách obyvatelé sami. Jediné, co se nesmí používat, jsou jména žijích osob.

Sanitka záchranářů
Sanitka záchranářů