Masopust v Milevsku se zapíše do knihy rekordů

Milevsko - Účastníci tradičního milevského průvodu maškar se postarali o nový český rekord. Na místě se totiž shromáždilo celkem 629 masek. Rekord dosud držely Dolní Kounice na Brněnsku, kde se sešlo 196 lidí v kostýmech. Milevsko je tak předčilo víc než trojnásobně.

Dvoukilometrového pochodu se zúčastnily stovky masek. Do ulic zamířili rytíři, vodníci, vězni, falešní doktoři, princezny, Simpsonovi, šestimetrový drak nebo pojízdné popraviště se špalkem a šibenicí.

Podle organizátorů nejde o tradiční, ale spíše o moderní masopustní průvod. Účastníci si dělají legraci sami ze sebe. Na diváky v ulicích házeli rýži, rozdávali jim pivo a potírali je pěnou. „Snažíme se jít spíše recesistickou formou, různé firmy či zájmové organizace si vyrobí svoje alegorické vozy,“ uvedl spoluorganizátor Vít Kratochvíl.

Video Reportáž Aleše Hazuky
video

Reportáž Aleše Hazuky

Nošení maškar bývalo v minulosti pro účinkující zvláštním vyznamenáním. Zájem o účast v průvodu ale v posledních letech značně upadal. Podle organizátorů pomohla změna scénáře, která znovu lidi přilákala. Místní masopust patří k nejstarším v kraji. Letos se tady uskutečnil už 149. ročník. Masopustní rej tady v minulosti dokázaly přerušit pouze dvě světové války a pak šedesátá léta.