Přemrštěná cena za údržbu parku

Ústí nad Labem - Magistrát v Ústí nad Labem vyčlenil na péči o jeden jediný park, takzvané městské sady, přes pět milionů korun. Přitom jen o něco víc peněz dostanou na péči o zeleň menší obvody. Opozice říká, že je částka přemrštěná, stejně jako celá oprava parku. Ta stála přes osmdesát milionů korun a zajímá se o ni i policie.

Na úklid listí, sekání trávy, prořezávání stromů a křovin v nově opravených sadech vyčlenila ústecká radnice přes pět miliónů korun. Péče o zeleň vyjde v celém městě letos na čtyřicet milionů, přitom menší městské obvody dostanou jen o něco málo víc. Například Střekov dostane sedm milionů, Severní Terasa, která má vlastní centrální park a několik sídlišť, dokonce jen šest milionů. Péče o jediný park za víc než pět milionů je podle opozice předražená. „Tohle je neúměrná částka pro městské sady,“ tvrdí ústecká zastupitelka Karola Haasová. „Když si vezmete, že obvod Severní Terasa dostal jen šest milionů a městské sady budou stát každý rok pět milionů, tak si myslím, že je to neadekvátní,“ dodává její kolega Pavel Vodseďálek.

Podle města se částka může změnit, radnice totiž neuměla přesně odhadnout, kolik bude údržba nově opraveného parku stát. „S ohledem na celkovou rekonstrukci městských sadů bude v tomto roce zjišťována finanční náročnost jednotlivých činností, energetických nákladů a veškerých služeb,“ vysvětluje mluvčí ústeckého magistrátu Ivana Solničková.

Video Reportáž Terezy Baldové
video

Reportáž Terezy Baldové

Opravy parku stály víc než třiaosmdesát milionů korun, většinu peněz dostalo město z Bruselu. Celý případ nyní prošetřuje policie. Podle kritiků byla zakázka předražená. Třeba lavička stála až padesát tisíc korun, kašny kolem půl miliónu a jeden nově vysazený javor třináct tisíc. „Trestní oznámení šetří oddělení hospodářské kriminality v Ústí nad Labem, kdy jsme si vyžádali veškeré podklady ohledně zadané veřejné zakázky,“ uvádí mluvčí Policie ČR v Ústí nad Labem Veronika Hyšplerová.

Zakázku prověřuje i úřad regionální rady regionu soudržnosti Severozápad, který evropskou dotaci schválil. Opozice chtěla kvůli zakázce nezávislý audit, to ale vedení města odmítlo. Někteří zastupitelé si proto chtějí nechat audit zpracovat sami.