Tábor má 11 nových kontejnerů na elektroodpad

Tábor - V jižních Čechách je v současnosti 64 červených kontejnerů určených pro sběr vysloužilých malých elektrospotřebičů. Počet těchto nádob se zvýšil o 11, od nynějška je mohou využívat lidé v Táboře. Kontejnery jsou umístěné vždy vedle těch na papír, sklo a plast. Tábor se stal po Písku a Českých Budějovicích třetím jihočeským městem, které bude elektroodpad třídit. V celém Česku je 324 takových kontejnerů. Do konce června se díky podpoře Státního fondu životního prostředí jejich počet ještě výrazně zvýší.

Táborský starosta Jiří Fišer uvedl, že ochranu životního prostředí ve městě považuje za jednu z priorit.

Tříděním elektroodpadu se z recyklovaných předmětů získávají drahé kovy jako zlato nebo stříbro. Navíc kontrolovaný sběr těchto spotřebičů zamezuje tomu, aby do ovzduší unikaly nebezpečné látky typu kadmimum, rtuť a olovo. Jak správně třídit odpad, se dozvíte zde.

Video Reportáž Kristiny Vrkočové
video

Reportáž Kristiny Vrkočové

Co patří do červeného kontejneru:

  • kalkulačky
  • rádia
  • drobné počítačové vybavení (např. klávesnice)
  • telefony
  • elektronické hračky
  • baterky
  • kuchyňské roboty apod.

Větší spotřebiče jako televizory, ledničky nebo pračky vybírají sběrné dvory.

V České republice je momentálně celkem 324 červených kontejnerů na elektroodpad. V loňském roce v nich skončilo celkem 63 tun odpadu. Celorepublikovým unikátem je v tomto směru Písek. „Jenom v tomto městě totiž lidé v loňském roce nashromáždili v červených kontejnerech osm tun odpadu,“ uvedl Pavel Peroutka, regionální manažer firmy Asekol, která kontejnery do českých měst dodává. Podle něj jsou červené kontejnery v Evropě unikátní. Časem by měly být v každém městě, které má nad dva tisíce obyvatel.