Rath chce legalizovat dostavbu boleslavské nemocnice

Praha - Středočeské zastupitelstvo se podle předsedy krajské ODS Petra Bendla v pátek chystá dodatečně legalizovat dřívější rozhodnutí hejtmana Davida Ratha (ČSSD) o dostavbě mladoboleslavské nemocnice. Zastupitelé, kteří budou hlasovat pro příslušný bod, se pravděpodobně dopustí trestné činnosti, řekl dnes Bendl. Firma, jež má nový pavilon interny vybudovat, má vlastníky na Kypru a není jisté, zda je vůbec stavební firmou.

Klub středočeských zastupitelů za ODS podal již dříve trestní oznámení na Ratha kvůli tomu, že podepsal dodatek smlouvy k výstavbě nemocničního pavilonu, v němž se kraj zavázal k případnému placení dluhů místo nemocnice. Podle ODS se kraj zavázal ručit za stavební zakázku až do 450 milionů korun bez souhlasu zastupitelstva. Rath tím podle občanských demokratů porušil povinnosti při správě cizího majetku a zneužil pravomoc. Hejtman obvinění již dříve odmítl.

Bendl dnes uvedl, že Rath na pátek narychlo svolal zastupitele, aby s podporou svých spolustraníků a komunistů legalizoval své dřívější rozhodnutí. „My proti takovému jednání zásadně protestujeme a zároveň chceme veřejně upozornit všechny krajské zastupitele, kteří budou chtít tento trestný čin svým hlasováním krýt, že je velmi pravděpodobné, že se i oni dopustí trestného činu jako spolupachatelé,“ varoval Bendl. „Připravíme vlastní návrh usnesení, kterým vyzveme zastupitele, aby trestné činnosti nenapomáhali,“ dodal.

Video Rozhovor s Petrem Bendlem
video

Rozhovor s Petrem Bendlem

Rozhovor s Petrem Bendlem

bendl 10.3.

Reportáž Ivany Šmelové

David Rath:

0„Samozřejmě teď je ručitelský závazek neplatný, ale bude platný v případě, pokud ho schválí zastupitelstvo. Zastupitelstvo schválilo celou akci, schválilo financovani té akce a toto je jen změna způsobu financování. Byl vybran nejvýhodnější zájemce, který nabídl i nejnižší úroky.“

ODS: Není možné legalizovat zpětně

Ručitelský závazek by podle šéfa krajské ODS muselo schválit zastupitelstvo už před zahájením transakce, a ne až nyní a Rath tím podle něj porušil ustanovení zákona o krajích. „Hejtman de facto podepsal další úvěr, který není zastupitelstvem schválen, přitom to výhradně patří do pravomoci zastupitelstva,“ míní šéf klubu zastupitelů za ODS Ladislav Kutík. Podle Bendla jde o podobný případ jako v Liberci, kde bylo obžalováno 23 zastupitelů za to, že v roce 2007 hlasovali pro prodej městských stavebních pozemků za údajně nevýhodnou cenu.

Hejtman už dříve označil trestní oznámení občanských demokratů za „čistě politické plácnutí do vody“. O přidělení peněz podle něj zastupitelstvo rozhodlo loni v dubnu. Na základě usnesení tohoto zastupitelstva podle něj v říjnu začalo výběrové řízení. V tendru údajně zvítězila firma s nejnižší nabídkou. Smlouva s firmou je podle Ratha koncipována tak, že kraj začne nový pavilon splácet postupně po dokončení stavby. Pro kraj jsou podle něj splátky výhodnější než zaplacení celé stavby naráz.

Hospodářské noviny dříve varovaly, že společnost, jež má vybudovat nový pavilon interny s ambulancemi, lůžky, jednotkou intenzivní péče a podzemním parkovacím domem pro 130 aut, má vlastníky na Kypru a není vůbec stavební firmou. Na stavbu si bude muset najmout jinou společnost. Firma Neocity Ron, jež tendr vyhrála, zprávy médií odmítla. V prohlášení poukázala na to, že její mateřská firma Neocity Group je v Česku aktivní od roku 2005. Uvedla také, že většina významnějších realitních a stavebních firem má na každý svůj projekt kvůli standardizaci finančních toků samostatnou společnost.

Petr Bendl
Petr Bendl
Více fotek
  • Petr Bendl autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2343/234231.jpg
  • David Rath autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2295/229490.jpg
  • Středočeský kraj autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2386/238530.jpg