Nebezpečná skála v Krumlově bude do léta sanována

Český Krumlov – Obyvatele Českého Krumlova přestane ohrožovat rozpadající se skála, po letech dohadů totiž může pokračovat sanace masivu. Radnice na přání investora vykoupila pozemky pod skálou, a celý projekt tak odblokovala. Situace, kdy balvany ze skály padají přímo na silnici a ohrožují i chodce, by tak mohla být do léta definitivně vyřešena.

Kamenné bloky o hmotnosti 50 tun se naposledy zřítily předloni. Poškodily cestu a kus skály dokonce prorazil zábradlí. Silnici tehdy policisté na několik dnů uzavřeli. Cestáři tady postavili betonové zátarasy s ploty, teprve pak se sem auta vrátila. Řidiči však musí počítat s retardéry a omezením dopravy.

Celá stěna je podle geologů už několik let nestabilní a hrozí zřícení některých dalších bloků. „Údržba skály byla 50 let prakticky nulová,“ poukázal na zanedbanost geolog Lubomír Šetina. Městský krizový štáb se pokusil o provizorní zabezpečení. Na skále se objevili horolezci a pomocí speciální techniky zvětralé části odtěžili. Sanace se pak zastavila, radnice totiž nevlastnila okolní pozemky.

Video Reportáž Aleše Hazuky
video

Reportáž Aleše Hazuky

Získala je až teď, když se sedmi majiteli, z nichž někteří jsou cizinci, už uzavřela smlouvy. Pozemky vykoupí za korunu. Práce si vyžádají zhruba 150 milionů korun. Firma celý masiv zpevní. „Vybudujeme opěrné zdi a následně bude celá skála sanována drátěným profilem,“ popisuje práce šéf jihočeského Ředitelství silnic a dálnic Josef Pešl. Práce potrvají nejméně tři měsíce, do letních prázdnin by měla být silnice bez potíží průjezdná.