Brownfieldy jsou na Plzeňsku volné

Stříbro (Plzeňský kraj) – Plzeňský kraj láká investory do opuštěných areálů, které dřív sloužily pro průmyslovou a zemědělskou výrobu nebo armádě. V regionu je jich zhruba necelé tři stovky. Novým investorům tedy nabízí Plzeňský kraj velké množství opuštěných a zdevastovaných areálů. Většina těchto zpustlých míst má původ v zemědělství, jsou to především bývalá JZD, ale také zkrachovalé továrny nebo rozpadající se vojenské prostory. Takových lokalit je na Plzeňsku o deset procent více než v průměru celé ČR.

Plzeňský kraj chce mít do budoucna užitek z problematických pozemků, takzvaných brownfieldů. Jsou to hlavně bývalá vojenská kasárna, stará JZD nebo podniky. Výstavba firemních areálů na zelené louce už není tak jednoduchá, protože zasíťované pozemky jsou už většinou rozebrané. Brownfieldy zatím ne, mají však jiné nevýhody. Často je armáda nebo průmysl ekologicky kontaminovaly a složité bývají často i vlastnické vztahy. „Pod těmi areály je většinou hodně vlastníků, takže vypořádat se s nimi je velký problém,“ potvrdil náměstek hejtmana Plzeňského kraje pro regionální rozvoj Ivo Grüner (ČSSD).

Areál bývalých kasáren ve Stříbře na Tachovsku má být příkladem, jak se využití takové lokality daří. Vábení investorů inzercí a na veletrzích přineslo brzy výsledky a přichází jich hodně. „Je tam blízko dálnice, jsou tam kvalitní silnice. Je tam i kvalitní pracovní síla, protože lidé, kteří skončili v té fabrice, jež odešla do Rumunska, byli zvyklí pracovat i na směny,“ dodal Ivo Grüner a místostarosta Stříbra Pavel Plánka (TOP 09) doplnil: „Vzhledem k tomu, že se nám nezaměstnanost v loňském roce vyhoupla řádově ke 20 procentům, doufáme, že příležitost, kterou tady investorům dáváme, nám pomůže tu nezaměstnanost trochu řešit.“

Přímo vzorovým příkladem, jak se dá využít starý opuštěný průmyslový areál, je plzeňský Světovar. Promění se na velkolepé multikulturní centrum. „Dá se říct, že projekt takového rázu ještě v republice neexistuje,“ prohlásil již v září loňského roku manažer projektu Milan Svoboda. Přeměna Světovaru by měla stát zhruba 200 milionů korun, Plzeň peníze získá z projektu hlavní evropské město kultury roku 2015.

/*json*/{"map":{"lat":49.753844,"lng":13.00065,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.753844,"lng":13.00065,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/