Kyselka má naději

Kyselka – Zchátralé lázně Kyselka u Karlových Varů můžou přežít. Po letech marného snažení místních o jejich záchranu vstupuje na scénu Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví České republiky, která spustila internetovou petici. Před rokem tak dokázala zastavit neodborné práce při opravě Karlova mostu. Velkorysou výstavbu lázní zahájil Heinrich Mattoni po roce 1867, kdy si pronajal vývoz zdejšího Ottova pramene. Nechal v obci vybudovat stáčírnu a expedici minerálky s obytnými budovami a sklady. Následovaly stavby lázeňských domů, hotelů, promenád, kolonády a vodoléčebného ústavu.

Do lázeňských domů je dnes riziko vstoupit, poslední hosté tu přitom byli v roce 1992. V roce 1995 je prodal tehdejší Fond národního majetku prvnímu soukromému majiteli, dnes už mají lázně majitele třetího. Všichni slibovali urychlenou rekonstrukci, nikdo však slib nesplnil. „Lázně musí být vyvlastněny a potom lze získat peníze z fondu ministerstva kultury i z evropských fondů,“ uvedl prezident ASORKD filmový dokumentarista Pavel P. Ries. Přišla první odezva, příští týden posílá Národní památkový ústav na UNESCO nominace k zapsání do seznamu Nejohroženějších památek světa. A dává šanci zchátralé Kyselce. Je to však jenom první krok k penězům z nejrůznějších fondů. „Lázně v Kyselce jsou jedním z objektivně nejohroženějších památkových areálů v České republice, takže se domníváme, že by bylo správné Kyselku na tento seznam navrhnout,“ prohlásila náměstkyně ředitelky NPÚ ČR Věra Kučová.

Petice na záchranu historických lázní Kyselka nachází podporu, provází ji ale také určitá skepse. „Pokud by se jakékoli akce rozjely a začaly by se tam řešit záchranné práce, můžeme do toho samozřejmě vstoupit i aktivně a třeba hledat i nějaké finanční zdroje,“ ujistila radní Karlovarského kraje Eva Valjentová (KSČM). Bývalý starosta Kyselky Josef Janát však namítá: „Podle mě se kolem toho rozpoutá diskuze. Bude to plné vášní, ale výsledek nulový.“ Petice na záchranu Kyselky běží od 13. února a už ji podepsalo téměř deset tisíc lidí.

Video Reportáž Zdeňka Soukupa
video

Reportáž Zdeňka Soukupa

Prezident Ries věří, že ohlas bude ještě větší než v případě Karlova mostu.

/*json*/{"map":{"lat":50.262563,"lng":13.000268,"zoom":13,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.262563,"lng":13.000268,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Z vyhlášených lázní Kyselka zbyly trosky.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24