Kolínská nemocnice se smířila se Skanskou

Kolín - Devět let trvající spor kolínské nemocnice s firmou Skanska kvůli dvacetimilionovému dluhu za rekonstrukci pavilonu interny zřejmě skončí smírem a pětiletým splátkovým kalendářem. Po rozhodnutí vrchního soudu totiž podle hejtmana Davida Ratha hrozilo, že by nemocnice zaplatila i penále a soudní výlohy, tedy téměř o sedmdesát milionů víc.

V roce 2002 firma Skanska zrekonstruovala pavilon interny. Jenže poté naúčtovala práce navíc za dvacet milionů korun. Nemocnice ale částku nezaplatila s tím, že podle dodatku smlouvy tak učiní až po obdržení přislíbené dotace z ministerstva zdravotnictví. Ta ovšem nepřišla a dluh za devět let vzrostl o šedesátimilionové penále. „Bývalé krajské vedení i bývalé vedení nemocnice s tou věcí nic nedělaly,“ upozorňuje hejtman Středočeského kraje David Rath. „Délka toho konečného řešení je dána hlavně tím, jak dlouho jednaly soudy,“ říká bývalý ředitel Nemocnice Kolín Luděk Rubáš. 

Skanska zdravotnické zařízení totiž před osmi lety zažalovala. Krajský soud dal za pravdu nemocnici, firma se ale odvolala a vrchní soud původní rozhodnutí zrušil. Podle něj má Skanska na zaplacení nárok bez ohledu na dotaci. Vedení nemocnice se tak bálo, že by místo dvaceti nakonec zaplatilo téměř devadesát milionů. Bývalý ředitel má jiný názor. „Ta částka podle mého názoru byla jasně označena jako nevymahatelná protože žádná dotace od ministerstva zdravotnictví, o které se ve smlouvě mluvilo, prostě nebyla,“ uvádí Luděk Rubáš. 

Video Reportáž Ivany Šmelové
video

Reportáž Ivany Šmelové

Nemocnice i kraj proto po dlouhých jednáních dospěly se Skanskou k dohodě. Nemocnice bude splácet pět let původní dluh plus úroky tři miliony. „Dohodli jsme se na té částce dvacet tři miliony korun. Dohoda ještě není podepsána, ale předpokládáme, že se podepíše v nejbližších dnech,“ dodává k případu mluvčí Skansky Lenka Nováková. 

Hejtmanství se teď ještě bude radit s právníky, zda žalobu nepřevést na ministerstvo zdravotnictví, které dotaci kolínské nemocnici slíbilo, ale nikdy nedodalo.