Nová část okruhu slaví půlroční výročí

Praha - Už půl roku auta jezdí po nové jihozápadní části pražského okruhu. Části Prahy se ulevilo. Na druhé straně je tu hluk a výtky, že v některých věcech je okruh nedomyšlený. Ředitelství silnic a dálnic se hájí, že je stále ve zkušebním provozu a chyby se doladí. Na druhé straně jsou nezanedbatelné plusy okruhu, o kterých mluví hlavně ti, kteří denně cestují po Praze.

Letošní zima byla první velkou zkouškou pro třiadvacet nových kilometrů pražského okruhu. Nedopadla příliš dobře, informační tabule neinformovaly a o uzavírce tunelů se řidiči dozvěděli, až když k nim přijeli. „Byť je to stavba za několik miliard, tak chybí základní věci, jako jsou automatické rozmrazovače, samozřejmě ty mosty nad Vltavou namrzají,“ tvrdí mluvčí Česmadu Martin Špryňar.

Řidiči kamionů si dále stěžují na časté a hlavně zbytečné uzavírky tunelů. „Když jede například kamion a zafouká vítr, malinko se mu zvedne plachta, tak ta čidla to vyhodnotí, jako že tam jede kamion příliš vysoký, a zavřou vlastně celý tunel,“ vysvětluje Špryňar.

Video Reportáž Jitky Szászové
video

Reportáž Jitky Szászové

Po otevření nové části Pražského okruhu nakrátko ubylo aut na části souběžné Jižní spojky mezi Barrandovským mostem a magistrálou. Plynulejší provoz ale vzápětí přilákal řidiče, kteří spojku dříve objížděli, a tak nyní po západní části Jižní spojky projede za den zhruba 122 tisíc aut. Před otevřením nového úseku vnějšího okruhu po Jižní spojce jezdilo 100 tisíc vozidel denně. Doprava je přesto plynulejší, na západní část tahu nesmějí kamiony, provoz navíc nezdržuje semafor na začátku Barrandovského mostu.

Po samotném novém úseku Pražského okruhu jezdí asi 40 až 44 tisíc vozidel denně, z nich je asi 9 500 nákladních. Takové vytížení přineslo státu na mýtném už 137 milionů korun.

V poněkud schizofrenní situaci je po otevření okruhu Praha 4. Obyvatelům Podolí a Braníku se ulevilo, kamiony totiž teď nemůžou na Barrandovský most ani na Jižní spojku. Naopak obyvatelé Spořilova si stěžují na hluk, kvůli otevření nové části okruhu jim každý den pod okny projede o 9 tisíc aut víc. Situaci by pomohly zmírnit protihlukové stěny. S jejich stavbou se podle magistrátu počítá, kdy by měly stát, si ale zatím nikdo netroufá odhadnout.