Norové zaplatili rekonstrukci barokní fresky

Olomouc – Restaurátoři opravili v chrámu Zvěstování Panny Marie ve Šternberku tamní vzácné barokní fresky. Jejich obnova stála dvacet pět milionů korun a z velké části ji zaplatilo Norské království, jehož fond je součástí evropských finančních mechanismů. Norský velvyslanec Jens Eikaas při této příležitosti odhalil v kostele pamětní desku.

Požár varhan, který vypukl po nedělní bohoslužbě v noci na 1. srpna 1927, zahalil nástěnné malby vytvořené Františkem Antonínem Šebestou pro šternberský chrám dýmem. Umělec pozdního baroka zvaný Sebastini je vytvořil v osmdesátých letech 18. století. Celá generace věřících zde pak viděla jen tmavou klenbu. „Ta freska byla výjimečně znečištěná. Náročnost celé rekonstrukce je v tom, že se to čištění musí opakovat. Malba se průběžně fixuje a znovu čistí. Používáme určitou kompozici rozpouštědel, ale předtím se musí celá malba zpevnit. Ve stavu, kdy je zpráškovatělá, je tak citlivá, že by zůstala i na prstech,“ vysvětluje restaurátorka Yvona Ďuranová. 

Restaurátoři obnovili přes tři tisíce metrů čtverečních freskové výzdoby kostela. Do výšky dvaceti metrů museli stoupat po dvanácti žebřících. Nyní čekají na svou obnovu i varhany, kterým chybí skříň. „Obnova varhan je hrazená z finančních prostředků farnosti. Hlavní finanční tíže leží na farnosti a prostředky jsou získávány výhradně ze sbírek a darů věřících,“ zdůrazňuje farář Antonín Pechal. „To, že je šternberský kostel konečně vidět v celé své kráse jako před osmdesáti čtyřmi lety, je pro nás velmi důležité. Chceme tím signalizovat, že se město Šternberk stará o kulturní památky. Samotnému životu v kostele by zakouřené fresky nevadily, ale jestliže tam bylo něco tak krásného, bylo naším úkolem dostat tu krásu mezi lidi,“ říká starosta Šternberka Jaromír Sedlák.  

Video Reportáž Pavla Konečného
video

Reportáž Pavla Konečného

Freska nanebevzetí Panny Marie byla v tomto chrámu zakryta sazemi 30 353 dní. Na její obnově pracovalo deset restaurátorů dva roky.

/*json*/{"map":{"lat":49.730315,"lng":17.297103,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.730315,"lng":17.297103,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/