Rozhledna na Čerchově projde rekonstrukcí

Klatovy - Rozhledna na vrchu Čerchov, který je nejvyšší horou Českého lesa, bude na začátku sezony uzavřena. Domažlický Klub českých turistů totiž zahájí v dubnu nezbytné opravy sto šest let staré věže. Ta je ničena především mrazem, který způsobuje trhliny v jejích zdech a v delším časovém horizontu hrozí postupná devastace rozhledny.

Drsné povětrnostní podmínky na vrcholu Čerchova se podepsaly především na západní straně kamenné Kurzovy věže. Její oprava se už podle Klubu českých turistů nedá odkládat. „Problém je především v tom, že mráz, který proniká do zdiva na západní straně, zdivo trhá, poškozuje nadpraží a ostění oken. Je nutné to opravit, dokud jsou škody ještě malé,“ vysvětluje předseda Klubu českých turistů v Domažlicích Petr Matějka. 

Věž se zajistí a zpevní betonovou injektáží a stáhne se ocelovými kotvami. Kvůli tomu bude ale nejméně na tři měsíce uzavřena. „Čerchov patří mezi nejnavštěvovanější místa regionu. Je to stará historická destinace, kterou využíval Klub českých turistů již za první republiky,“ upozorňuje ředitel CHKO Český les Jindřich Horáček. 

Video Reportáž Jana Dvořáka
video

Reportáž Jana Dvořáka

Z Kurzovy věže na 1 042 metrů vysokém Čerchově se ročně rozhlédne okolo osmi tisíc lidí. Většina z nich navštíví i nedaleké Klenčí pod Čerchovem. Uzavření rozhledny se proto dotkne i místních lidí. „Bude to mít vliv na turistický ruch, ale ti věrní budou chodit na Čerchov pořád. Všichni však musí pochopit, že ty opravy se nedají dělat za provozu,“ říká starosta Klenčí pod Čerchovem Karel Smutný. „Rozhlednu uzavřít musíme, protože to bude staveniště a na každé staveniště je vstup zakázán,“ uzavírá Petr Matějka.   

Kurzova věž na Čerchově by měla být veřejnosti znovu otevřena na začátku července letošního roku.