Odborníci upozorňují, že stačí nikoli závratné investice do lepšího zabezpečení a statistiky mohou být příznivější. „Na jezech chybí sebezáchranné prostředky a navíc chybí připravenost pro hasičský záchranný sbor,“ řekl Pavel Šálek z Českého svazu kanoistů.
U nebezpečných jezů by se postupně měly instalovat záchranné kruhy, přes řeky by měla vést lana pro záchranáře a stavby by měly být lépe značené. Pilotní projekt by vodácké organizace rády představily v létě. O financování jednají s ministerstvem zemědělství. „Pilotní projekt by měl být na řece Sázavě v Českém Šternberku, kde plánujeme zřídit lanovku a kruhy,“ podotkl Petr Ptáček z Vodácké školy záchrany.

Reportáž Přemysla Šrámka
Zásady chování na jezu:
- Nekoupejte se pod jezem
- Nenajíždějte lodí shora blízko ke koruně
- Nenajíždějte lodí k jezu zespodu
- Neskákejte do vody kvůli záchraně osob, zvířat nebo materiálu
Zároveň s mapováním jezů vzniká internetová databanka nebezpečných vodních staveb. Zájemci se mohou přesně dozvědět, v čem je konkrétní jez zrádný a jak předejít neštěstí. Jsou zde ale i informace, které mohou urychlit záchranu topících se lidí. „Jedná se například o GPS polohu, popis jezu i příjezdové komunikace,“ konstatovala Vendula Horáková, mluvčí HZS Pardubického kraje.