Mapování jezů má pomoci předejít úrazům vodáků

Praha - Bezpečnější jezy nejen pro vodáky. To je cíl projektu Českého svazu kanoistů a Vodácké školy záchrany. Dobrovolníci po celé republice mapují jezy na českých řekách a připravují opatření, která by pomohla při záchraně lidských životů. Na jezech podle statistik vodáckých organizací ročně utone přes dvacet lidí, další končí v nemocnicích. V databázi nebezpečných jezů je v současné více než 70 staveb. Konkrétní údaje naleznou zájemci na stránkách Nebezpečné jezy.cz.

Odborníci upozorňují, že stačí nikoli závratné investice do lepšího zabezpečení a statistiky mohou být příznivější. „Na jezech chybí sebezáchranné prostředky a navíc chybí připravenost pro hasičský záchranný sbor,“ řekl Pavel Šálek z Českého svazu kanoistů.

U nebezpečných jezů by se postupně měly instalovat záchranné kruhy, přes řeky by měla vést lana pro záchranáře a stavby by měly být lépe značené. Pilotní projekt by vodácké organizace rády představily v létě. O financování jednají s ministerstvem zemědělství. „Pilotní projekt by měl být na řece Sázavě v Českém Šternberku, kde plánujeme zřídit lanovku a kruhy,“ podotkl Petr Ptáček z Vodácké školy záchrany.

Video Reportáž Přemysla Šrámka
video

Reportáž Přemysla Šrámka

Zásady chování na jezu:

- Nekoupejte se pod jezem

- Nenajíždějte lodí shora blízko ke koruně

 - Nenajíždějte lodí k jezu zespodu

- Neskákejte do vody kvůli záchraně osob, zvířat nebo materiálu

Zároveň s mapováním jezů vzniká internetová databanka nebezpečných vodních staveb. Zájemci se mohou přesně dozvědět, v čem je konkrétní jez zrádný a jak předejít neštěstí. Jsou zde ale i informace, které mohou urychlit záchranu topících se lidí. „Jedná se například o GPS polohu, popis jezu i příjezdové komunikace,“ konstatovala Vendula Horáková, mluvčí HZS Pardubického kraje.