Hráze rybníků na Třeboňsku jsou bezpečné

Třeboňsko – Navzdory svému stáří a opakovaným povodním jsou hráze rybníků na Třeboňsku bezpečné. Takové jsou výsledky studie, kterou zveřejnil Jihočeský kraj. Speciální geofyzikální průzkum kontroloval hráze 32 rybníků. Jen u čtyř odhalil místa, kterým je třeba věnovat zvláštní pozornost. Ani v jednom případě nejde ale o riziko, že by hráz během povodní nevydržela.

Hráz největšího českého rybníku dokončil Jakub Krčín v roce 1590. Při každé povodni na Lužnici poutá Rožmberk největší pozornost. Je nadějí i hrozbou zároveň. Výzkum potvrdil, že ani při větším množství vody nebezpečný není, přestože konkrétní slabinu letitá hráz má. „Je to místo, kde v minulosti pravděpodobně procházela řeka Lužnice. Je tam zvýšené množství plavených sedimentů,“ říká Petr Sedláček z Rybářství Třeboň.

Za zhruba deset milionů korun z norských fondů prověřili odborníci téměř 24 kilometrů rybničních hrází. Výsledkem je podrobná analýza materiálu, technického stavu a odhalení všech skrytých nebezpečí.

Video Reportáž Kristiny Vrkočové
video

Reportáž Kristiny Vrkočové

Výzkum prověřil i kvalitu opravy, kterou prošla hráz třeboňského rybníku Svět. Po povodni 2002 se na ní objevily praskliny. Mírný pohyb hráze potvrdil i kontrolní vrt, a tak ji rybáři po povodni museli zpevnit. Podrobná analýza současného stavu hráze prokázala, že ani tady protržení nehrozí.