Sklářskou školu v Kamenickém Šenově převezme stát

Liberec - Sklářskou uměleckou školu v Kamenickém Šenově na Českolipsku převezme od 1. září bezúplatně stát. Na jednání zastupitelstva Libereckého kraje o tom dnes informoval ministr školství Josef Dobeš (VV). Škola je podle něj první ze zhruba osmi či devíti, které jsou tzv. rodinným stříbrem a měl by je převzít stát. Svým rozhodnutím ministr zachránil školu před plánovaným sloučením se sklářskou školou v nedalekém Novém Boru. Sloučení sklářských škol je součástí návrhu školské reformy, kterou dnes mělo projednat liberecké zastupitelstvo. Na to ale nedošlo.

Podle Dobeše jde o nekoncepční rozhodnutí. „Dlouho jsem váhal, zda je možné udělat výjimku, je ale potřeba zachránit školy, o které bychom mohli nenávratně přijít,“ zdůraznil ministr. To je podle něj případ třeba i rybářské školy ve Vodňanech, zahradnické školy ve Valticích nebo školy na výrobu hudebních nástrojů na Šumavě. Stát je podle něj připraven školy převzít a hájit jejich zájmy, třeba tím, že neumožní otevřít konkurenční školy.

Z ekonomického hlediska je škola neudržitelná, připustil Dobeš. Ale i proto by ji podle něj měl převzít stát, který je schopen financování zajistit. Podle náměstka pro školství Radka Cikla (ČSSD) musel kraj už v minulých letech škole přidávat další peníze na platy učitelů. Dalších 60 milionů korun by bylo třeba na rekonstrukci školy. Kvůli napjatému rozpočtu ale kraj další dotace odmítá. Škola v Novém Boru, do níž se měli studenti z Kamenického Šenova stěhovat, také není naplněna, je ale v lepším stavu.

Ministr školství Josef Dobeš (VV):

0„Pokud se se zastupitelstvem dohodneme na převzetí školy v Kamenickém Šenově, musíme najít prostředky na její financování v rozpočtu ministerstva.“

Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská v Kamenickém Šenově je se svou více než 150letou tradicí nejstarší sklářskou školou v Evropě. Dlouhodobě se ale potýká s nedostatkem žáků a vysokými náklady. Naplněna je zhruba ze 40 procent. Loni ji navštěvovalo 70 žáků, letos jich je ve čtyřech ročnících 62.

/*json*/{"map":{"lat":50.84410451979,"lng":14.464874267578,"zoom":9,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.775925,"lng":14.467844,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Kontroverzní návrh školské reformy zastupitelstvo neprojednalo

Sloučení sklářských škol je součástí návrhu školské reformy, kterou dnes mělo projednat liberecké zastupitelstvo. Náměstek hejtmana pro školství ho ale stáhl s tím, že se o něm bude dál jednat. Návrh však dnes neměl velkou šanci na úspěch, protože ho odmítli podpořit zastupitelé z opoziční ODS i Starostů pro Liberecký kraj, nelíbí se ale ani některým zastupitelům z ČSSD a KSČM.

Kontroverzní návrh především počítá s omezením víceletých gymnázií, se slučováním některých škol a rušením oborů, které si navzájem konkurují. Změny by se měly dotknout více než dvou třetin středních škol v kraji. Podle školského odboru je nutné snížit kapacitu středních škol, pokud to kraj neprovede, bude v letech 2011 až 2014 potřebovat na dofinancování středních škol 521 milionů korun. Žáků středních škol totiž ubývá a příspěvek státu je rok od roku nižší. Peníze na dofinancování bude muset kraj najít ve vlastním rozpočtu, který je už tak dost napjatý.

0Už letos je dotace na školství v Libereckém kraji o 44 milionů korun nižší, než byla ta loňská. Školy proto dostanou méně peněz. Pokud se něco nezmění, čekají je ale v příštím roce ještě větší potíže. Kraj dostane podle odhadů o 116 milionů na školství méně a v roce 2013 až o 180 milionů méně. Chybějící peníze bude muset kraj dodat, peníze pak budou chybět na investice do škol nebo do sociální oblasti. Vážně ohroženy jsou přitom zejména odborné školy a učňovské obory, o jejichž absolventy má ale trh práce největší zájem. Zastupitelstvo by se mělo k návrhu vrátit v dubnu.