Pyrotechnici likvidovali u Boletic 3 tuny munice

Boletice (Českokrumlovsko) - Policejní a vojenští pyrotechnici dnes v prostoru u Boletic na Českokrumlovsku likvidovali tři tuny munice. Jednalo se o nashromážděné množství střeliva, které lidé nalezli v posledních týdnech v jižních Čechách. Šlo především o miny, náboje a střely, které pocházely většinou ze druhé světové války a byly ve výzbroji německé, sovětské a americké armády. Mezi mimořádné nálezy patřil například osmdesát kilogramů těžký nevybuchlý sovětský granát.

Pyrotechnici rozdělili munici do pěti připravených jam, obložili ji desítkami kilogramů plastické trhaviny a vše odpálili. Výbuchy zaznamenaly přístroje i 50 kilometrů daleko. Zneškodnění tří tun trvalo s veškerou přípravou přes dvě hodiny. Na likvidaci se podílely asi tři desítky policistů a vojáků, celou akci z bezpečnostních důvodů zajišťovali také hasiči. „Toto množství je větší, než bývá při jiných podobných akcích. Ale pokud vždy postupujete přesně podle bezpečnostních předpisů, nehrozí žádné riziko,“ uvedl policejní pyrotechnik Ladislav Zágiba, který se likvidaci munice věnuje už 20 let.

Jižní Čechy jsou regionem, kde lidé často nacházejí zbytky střeliva z druhé světové války. Pyrotechnikům každoročně odevzdají několik desítek nálezů. I když munice stará přes šedesát let vypadá na první pohled jako nefunkční, většinou může stále při neopatrném zacházení způsobit velmi silnou explozi. „Proto vždy opakujeme, aby lidé při nálezu s municí nijak nemanipulovali a ihned nás zavolali,“ upozornil policejní mluvčí Milan Bajcura.

Video Reportáž Petra Šuleře
video

Reportáž Petra Šuleře

Jihočeští pyrotechnici objevili mimořádně velký objem munice ze druhé světové války loni v prosinci. Tehdy v lese na Českokrumlovsku vyzvedli ze země 1,8 tuny především protiletadlových dělostřeleckých granátů, které následně hned zlikvidovali.

Policejní a vojenští pyrotechnici likvidovali v prostoru u Boletic na Českokrumlovsku likvidovali tři tuny munice.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24