Přijdou pardubičtí radní o prominentní parkování?

Pardubice - Kvůli prominentnímu parkování to pořádně vře na pardubické radnici. Místní politici mohli dosud stát se soukromými vozy po celém městě zdarma. Radní teď nově navrhují, aby si parkovací karty platili tak, jako ostatní lidé ve městě. A právě tento návrh dělí pardubické radní na dva nesmiřitelné tábory.

Pardubičtí politici parkovali dlouhá léta se soukromými vozy zdarma po celém městě. Současní radní ale chtějí toto zvýhodnění zrušit. „Já jsem zásadně proti prominentnímu parkování po celém městě pro zastupitele a radní,“ vysvětluje radní František Brendl.

Radní Brendl požaduje, aby každý z politiků ročně zaplatil 1 500 korun a získal tak běžné parkování v jedné ze šesti zón. To se ale nelíbí zastupiteli Petru Klimplovi. Navrhuje, aby za tento poplatek mohli politici dál se svými auty parkovat po celém městě. „Podstatou mého návrhu bylo usnadnit zastupitelům výkon jejich povinností. Zastupitel vykonává svoji činnost na území celého města,“ uvádí zastupitel Petr Klimpl. 

Video Reportáž Erika Knajfla
video

Reportáž Erika Knajfla

Tím by ovšem zvýhodnění politiků trvalo dál. Místo zadarmo by sice zastupitelé a radní parkovali nově za poplatek, ovšem obyvatelé by za stejné parkování zaplatili mnohonásobně víc. „Karta, která by byla pro parkování po celém městě, by stála zhruba 19 000 korun,“ odhaduje vedoucí odboru dopravy pardubického magistrátu Vladimír Bakajsa.

O celé záležitosti bude ještě vedení města jednat. Radní Brendl však trvá na tom, že za soukromé auto musí politik platit stejně jako ostatní lidé. „My bychom neměli mít žádné kartičky, které z nás dělají nadlidi, protože to nás odtrhuje od reality,“ dodává ke kauze František Brendl. 

Ostrou diskusi o prominentním parkování politiků nedávno vyvolal případ zastupitele Miloslava Bajera. Ten totiž se soukromým vozem zaparkoval před svou kavárnou. Nerespektoval zákaz, a když mu strážník chtěl udělit pokutu, zastupitel na něj najel.