Pardubické letiště dostane nový kabát

Pardubice – Pardubické letiště už zná firmu, která získá lukrativní zakázku na modernizaci technického zázemí. Její nabídka byla o třicet milionů nižší než cena odhadovaná v projektu. Podle vedení Pardubického kraje jakožto menšinového akcionáře se ale na letišti dalo ušetřit mnohem víc. Od počátku kritizuje nechvalně známý systém losování. Správa letiště i město, které je majoritním akcionářem, však odmítají, že by zakázka byla předražená.

Modernizace pardubického letiště bude stát 257 milionů korun, taková byla nabídka místní firmy, která se dostala do užšího výběru. Spokojenost neskrývá vedení letiště ani města. „Myslím, že sleva, která přesahuje 30 milionů korun, je velmi dobrá. Jsem přesvědčený, že se to za to postavit dá,“ uvedl ředitel pardubického civilního letiště Jan Andrlík a náměstek primátorky Pardubic Jindřich Tauber (ČSSD) doplnil: „Bylo vybráno pět firem, mezi nimi firma Chládek a Tintěra, která dala nejnižší cenu. Prostě to tak dopadlo, ta cena byla opravdu výrazně nižší, než jsme čekali.“ Losování nahrává korupci, domluvě mezi firmami a stavby prodraží o desítky milionů. S tímto argumentem se proti způsobu soutěže postavil náměstek hejtmana Pardubického kraje Jan Tichý (ČSSD): „My jsme tvrdili, že podle té kontroly a s tím vysoutěžením by ta cena měla být zhruba o 100 milionů nižší. V současné době je cena nižší zhruba o 35 milionů, takže se oknem vyhazuje částka zhruba 60 až 65 milionů korun.“ Vedení letiště i město jako majoritní akcionář odmítají, že by šlo o předraženou zakázku. Výpady kraje nechtějí dál komentovat. „Ono není tak důležité, jak nás to zatěžovalo nebo jak nás to zdržovalo. Důležité je, že to také poškozovalo pověst naší společnosti, a to mě mrzí nejvíc,“ dodal ředitel Jan Andrlík.

Výběr zhotovitele nyní dává projektu zelenou, stavět by se mělo začít během května. „Během této modernizace se provoz letiště nijak významně neomezí, vyjma cca tří týdnů, kdy se bude pracovat v nejbližší blízkosti dráhy a kdy tato bude muset být zkrácena,“ potvrdil provozní ředitel pardubického letiště Vít Málek. Letiště chce s pomocí evropských dotací postavit nové odbavovací a příjezdové plochy, zmodernizovat technické zázemí i palivové hospodářství.

Kraj jakožto třetinový akcionář se má na modernizaci letiště finančně podílet. Ve hře je 19 milionů korun, které by měl do projektu vložit. Krajské vedení deklarovalo, že peníze do projektu dá, pokud budou úspory ještě větší než ty vysoutěžené. V každém případě by o finanční spoluúčasti podle náměstka Jana Tichého mělo definitivně rozhodovat zastupitelstvo Pardubického kraje. Vedení letiště naopak nevidí důvod, proč by měl kraj už jednou přislíbenou finanční spoluúčast rušit nebo nějak omezovat. Jde o velké peníze a jejich vynakládání by mělo být pod přísným dohledem. Na tom se nyní shodují snad všichni. „Budeme tomu věnovat maximální pozornost. Už proto, že jsou v tom evropské peníze, jejich vyúčtování a vůbec doložení jejich vynaložení je velmi přísný proces. Budeme dělat všechno pro to, aby to bylo naprosto v pořádku a abychom všechny procesní kroky splnili správně,“ dodal Jan Andrlík.

Evropská unie na modernizaci uvolní 85 procent, o zbytek částky by se měl podělit právě kraj s městem, tedy akcionáři. Po lepším zázemí toho civilního letiště volá samotné vedení letiště už několik let a tuhle šanci v tuto chvíli rozhodně nechce promarnit. Hotovo by mohlo být už v létě příštího roku.

/*json*/{"map":{"lat":50.037828,"lng":15.780833,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.037828,"lng":15.780833,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Pardubické letiště už zná firmu, která získá lukrativní zakázku na modernizaci technického zázemí.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24