Vypouštění netopýrů si užívaly hlavně děti

Vlašim - Zpět do volné přírody se vrátila třicítka netopýrů. Polovinu z nich vyprostili minulou sobotu ochránci zvířat z výtahové šachty v paneláku v Kutné Hoře. Na večerní vypouštění u zámku Kačina dorazily desítky dětí i dospělých. Kdo chtěl, mohl pomoci. Další netopýry budou ochránci přírody vypouštět příští středu ve Vlašimi. Vše je ale závislé na počasí, v mrazu a vlhku by totiž byli opět ohroženi.

Netopýr rezavý je zákonem chráněný druh. Přes zimu spí na temných místech, v jeskyních nebo skulinách stromů. Někteří si ale svůj úkryt nevyberou dobře a končí na záchranné stanici. „Pod výtahovou kabinou jsme našli 16 netopýrů rezavých, kteří byli špinaví od oleje a tlačili se na sebe, tak jsme je jednoduše přendali do přepravky a odvezli je do stanice,“ uvedla vedoucí Záchranné stanice pro živočichy ve Vlašimi Michala Musilová.

Záchranáři dali netopýry do tepla, aby vyschli, napojili je a nakrmili moučnými červy. „Netopýra je možné vypustit pouze v podmínkách, kdy má dobrý zdravotní stav,“ přiblížil situaci ošetřovatel Petr Vach. Po necelém týdnu byla zvířata připravená na návrat do přírody. Při takovém počtu ale záchranáři potřebovali pomoc, právě proto zorganizovali vypouštěcí akci. Účast pro ně byla nečekaná a zájem o pomoc měly především děti.

Video Reportáž Lucie Komňacké a Anny Rackové
video

Reportáž Lucie Komňacké a Anny Rackové

Ochranáři varují, že pokud naleznete nemocné nebo poraněné zvíře, raději se ho nepokoušejte zachraňovat sami. „Nejlepší řešeni v tomhle případě je zavolat odborníky, kteří si ví rady s odchytem, dostáním do kondice a vypouštěním,“ upřesnil Vach.

/*json*/{"map":{"lat":49.982039,"lng":15.345835,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.982039,"lng":15.345835,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/