Palácové zahrady Pražského hradu mají nového správce

Praha – Do letošní turistické sezony vstupují Palácové zahrady pod Pražským hradem s novým správcem. Poprvé po deseti letech od zpřístupnění zahrad je jejich vlastník Národní památkový ústav nepronajme soukromé firmě, ale bude je sám provozovat. Zahrady by si tak podle památkářů mohly konečně vydělat na rekonstrukci.

Deset let pronajímal Národní památkový ústav palácové zahrady soukromým firmám. Ačkoliv smlouvy byly pro památkáře nevýhodné, roční nájem v řádu statisíců korun totiž nestačil ani na opravy, firmy vydělávaly na krátkodobých pronájmech za svatby a společenské akce miliony. Nové vedení památkového ústavu proto smlouvy ukončilo.

„Porostou nám sice náklady na údržbu, ale budeme generovat 4 až 5 milionů korun z pronájmu,“ říká ředitelka NPÚ Naděžda Goryczková. Stejně jako je tomu u hradů a zámků, i pražské zahrady teď budou nově v péči kastelána. Kastelánka Helena Doubková sdělila, že k pořádání oslav a večírků budou zvány soukromé subjekty a firmy.

Video Reportáž Luďka Jíry
video

Reportáž Luďka Jíry

V zahradách se ale uskuteční i řada akcí pro širokou veřejnost, vedle výstav a ochutnávek vína z místních vinic to budou hlavně koncerty. NPÚ chce k pořádání celosezónních hudebních produkcí oslovit zavedená hudební tělesa i studenty konzervatoře. Kulturní program na letní měsíce už je daný, bude patřit oslavám barokní hudby a opery.