Plzeňský visatec a jiné aprílové kratochvíle

Plzeň – V Plzni zahajují každoročně turistickou sezonu tradiční zábavnou Apriliádou. Tu letošní s pořadovým číslem třináct naplnily opět netradiční hry, jimiž se baví nejen ratolesti, kterým je celá akce určena, ale i dospělí. Počasí letos navíc organizátorům přálo, a tak návštěvníci zaplnili náměstí.

K apriliádním hrám patří třeba takzvaný plzeňský visatec. Soutěžící jednoduše vyskočí a chytí se rukama připravené konstrukce. Pak už jen visí, co nejdéle může. Vše vypadá náramně banálně, ale udržet se není ani trochu snadné. Ti nejlepší zvládnou zhruba dvě minuty. „Máme soutěž rozdělenou do tří kategorií – muži, ženy a mládež do patnácti let. Mládežníci jsou překvapivě nejlepší, asi proto, že jsou nejlehčí, říká s pobavením mladík a skaut Jaromír Liška. “Začnou pálit ruce a pak se dlaně prostě rozevřou,„ popisuje pocity ze svého pokusu jeden z účastníků. “Absolutní rekord jsou, myslím, tři minuty a třicet tři vteřin," dodává Jaromír Liška.

Každý může změřit svoje síly s ostatními i v mnoha dalších zábavách a disciplínách. Některé jsou jednoduché, jiné složitější. „Za každý splněný úkol získá účastník razítko a na konci dne se vyhodnocují z hracích karet nejrychleji a nejlépe splněné úkoly,“ popisuje princip jedna z pořadatelek. „Apriliáda patří k největším akcím, které se k zahájení turistické sezony v celé republice pořádají,“ tvrdí organizátor Zdeněk Zajíček.

Video Reportáž Karla Vovesného
video

Reportáž Karla Vovesného

Plzeňský visatec
Plzeňský visatec
Více fotek
  • Plzeňský visatec autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/25/2438/243748.jpg
  • Apriliáda v Plzni autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/25/2438/243756.jpg