Výstavba kanalizace na Plzeňsku vázne

Plzeň – Rozvoj měst s sebou přináší řadu problémů. Například v okolí Plzně ubývá vody ve studních. Navíc nedávno skončily projekty placené Evropskou unií a nyní není odkud brát peníze na nové vodovody či kanalizaci. Vodárna Plzeň provozuje kromě krajského města vodohospodářskou infrastrukturu v řadě měst a obcí v okolí. Nejstarším vodovodem v této oblasti je patrně vodovod v obci Úterý, jehož výstavba proběhla na počátku 20. století. Další vodovody byly postupně stavěny v dalších sídlech a významnější rozvoj nastal ve 30. letech 20. století.

O každou korunu na nový vodovod nebo kanalizaci mezi sebou starostové jednotlivých plzeňských obvodů u primátora na radnici tvrdě bojují. Pokud peníze získají, vydělají na tom i jejich obyvatelé. „Bezpochyby to znamená problém pro výstavbu, pro další bydlení a rozšiřování města. Je to však mimořádně finančně náročná záležitost,“ uvedl starosta třetího plzeňského obvodu Jiří Strobach (ODS) a ředitelka Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně Irena Vostracká doplnila: „V podstatě závisí na rozhodnutí, do čeho se pustit dřív.“ Primátor města Martin Baxa (ODS) k tomu podotýká: „Myslím, že to zhodnocuje pozemky a majetky těch lidí.“ Někde je rozvoj tak rychlý, že radnice už další výstavbu zakázala. Lhota u Plzně nebo část Černic o tom ví své. „Na území města Plzně jsou některé lokality, kde v současné době není možné stavět a to hlavně pro nedostatek sítí,“ potvrdil náměstek primátora Petr Rund (ODS).

Někde za sítě stále bojují – jako na plzeňském Výsluní. Je to odsud deset minut autem do centra, ale vodovod a kanalizace chybí. Nejsou peníze, i když projekt má město zpracovaný už několik let. „Všichni musí řešit vodu a musí řešit kanalizaci. U vody je to díky vrtům, jeden vrt totiž stojí kolem 100 tisíc. U kanalizace jsou to jímky a čističky, to je minimálně stejná suma,“ prohlásil předseda občanského sdružení Plzeň – Výsluní Josef Holota. Starosta s rozvojem infrastruktury počítá, ale záleží jen na penězích. „Jako obvod budeme tlačit na město, aby ty sítě byly vybudovány,“ dodal Jiří Strobach.

Video Reportáž Karla Vovesného
video

Reportáž Karla Vovesného

Radnice tvrdí, že nemůže vyhovět všem, protože kanalizace nebo nové vodovody v rozvojových částech by spolkly celý rozpočet města. Jedinou nadějí na vyřešení problému tak zůstávají fondy Evropské unie.

/*json*/{"map":{"lat":49.747485,"lng":13.377604,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.747485,"lng":13.377604,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
V okolí Plzně ubývá vody ve studních.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24