Výstava krkonošských suvenýrů: trocha kumštu a trocha kýče

Vrchlabí - Historii suvenýrů, které si z hor odváželi turisté od konce 19. století, představuje ve vrchlabském muzeu výstava nazvaná Na památku z Krkonoš. Žádné velké umění ale návštěvníci čekat nemohou, vzpomínky na Krkonoše mají už déle než sto let podobu více či méně roztomilého kýče. Výstava je k vidění ve vrchlabském augustiniánském klášteře každý den mimo pondělí do 24. dubna.

Nebýt nápisů, za pár let byste si asi ani nevzpomněli, jestli jste takový suvenýr přivezli z Krkonoš nebo třeba z Macochy. Jediný opravdu typicky krkonošský tady totiž chybí - Krakonoš. Ti zde ale podle historika Krkonošského muzea ve Vrchlabí Jiřího Loudy měli už několik výstav a mají ve městě i svou stálou expozici.

Podle Loudy na výstavě chybějí paradoxně ty nejmladší upomínkové předměty - lžičky, které vyráběl Krkonošský nábytek jako teploměr nebo věšáčky.

I přesto upomínky, ve kterých se mísí umění zdejších řemeslníků s nevkusem, historiky vrchlabského muzea přitahují. Jednu vitrínu dokonce nechali naplnit samotné návštěvníky tím, co si z Krkonoš přivezli.

Historik Krkonošského muzea ve Vrchlabí Jiří Louda
Historik Krkonošského muzea ve Vrchlabí Jiří Louda