Teplická radnice čelí kritice kvůli zeleni

Teplice – Tepličtí zelení hodnotí poslední zásah radnice v lipových alejích v lázeňské čtvrti města jako barbarství. Podle nich zbyly z korun šedesátiletých stromů pahýly jen proto, že radnice nemá kvalifikované odborníky na zeleň a na její údržbě šetří. Teplický magistrát ale jakékoli pochybení odmítá.

Teplický předseda Strany zelených Adam Souček potvrzuje, že v některých případech zbyla z lip opravdu jen torza. Primátor Teplic Jaroslav Kubera (ODS) však namítá, že o barbarství se hovoří pouze do té doby, než spadne například do dětského kočárku suchá větev. Pak jde prý o obrácenou hysterii.

V Teplicích roste 53 tisíc stromů. Udržovat je podle radnice není snadné. Lipám ale nikdo neublížil. Primátor ujišťuje, že stromy zásah přežijí. Lípy, které byly podobným způsobem prořezány před několika lety, totiž přežily. Kritici tvrdí, že se lípy daly ošetřit jinak. Stačilo vyřezat suché, prasklé a zlomené větve. Taková péče by ale byla pro město nákladnější.

Radnice odmítá, že z korun lip nechala jen pahýly kvůli úsporám. „Není to ideální typ řezu, ale my jsme pouze po odborné stránce pokračovali,“ říká vedoucí odboru teplického magistrátu Ivana Müllerová. Podle teplické radnice byly lípy takto radikálně ořezány už před čtyřiceti lety. Teď už proto nezbývá, než je upravovat pokaždé stejně.