Zaměstnanci nemocnice v Ml. Boleslavi odmítají pochybný tendr

Mladá Boleslav - Zhruba 70 zaměstnanců mladoboleslavské nemocnice dnes protestovalo proti spornému tendru na výstavbu nového pavilonu interny. Nebojíme se říct, že krást se nemá, prohlásil Jiří Nováček z vedení odborů nemocnice. Kolem financování stavby jsou podle nich nejasnosti. Lidé se ve 13:00 shromáždili v jídelně v zákonné půlhodinové pauze na oběd. Odboráři novinářům řekli, že lékaři a sestry čelí zastrašování. Nadřízení jim údajně nakázali, že mají jít na oběd mimo čas protestu. Zároveň prý strhali kritické plakáty vylepené po areálu nemocnice.

Lékařům nevadí samotná stavba nového pavilonu, poukazují však na neprůhledný projekt a množství nestandardních změn, které jej provázejí. Jako příklad udávají změnu zakázky na zhotovitele, zakázku na investora či změnu na financování úvěrem. Vadí jim také arogance vedení v čele s ředitelem Ladislavem Horákem, který minulý týden sesadil dva primáře kritizující projekt.

Rath se za firmu zaručil, podle ODS nezákonně

Video Rozhovor s Davidem Rathem a Markem Šnajdrem v UK
video

Rozhovor s Davidem Rathem a Markem Šnajdrem v UK

Rozhovor s Davidem Rathem a Markem Šnajdrem v UK

UK 5.4.2011

Reportáž a vstup Ivany Šmelové

Hejtman David Rath (ČSSD) dnes v nemocnici poklepal na základní kámen dostavby areálu. Slavnostní akt se měl původně konat odpoledne, hejtmanství ho ale na poslední chvíli přesunulo na dopoledne. Akce se tak nekryla s plánovaným protestem zaměstnanců. Podle Ratha, obvyklého příznivce odborů, jsou místní odboráři napojení na ODS. To však lékaři popřeli jako výmysl, vystupují prý pouze z pozice zaměstnanců.

Společnost, jež má vybudovat nový pavilon, má podle Hospodářských novin vlastníky na Kypru a není vůbec stavební firmou. Na stavbu si musela najmout jinou společnost. Firma Neocity Ron, jež tendr vyhrála, pochybnosti odmítá. Poukazuje na to, že její mateřská firma Neocity Group je v Česku aktivní od roku 2005. Uvedla také, že většina významnějších realitních a stavebních firem má na každý svůj projekt kvůli standardizaci finančních toků samostatnou společnost.

„Byla vybrána nejvýhodnější zakázka. Pokud má někdo nějaké pochybnosti, ať se obrátí třeba na ÚOHS,“ uvedl na závěr Rath. Tendr teď na základě trestních oznámení prošetřuje městské státní zastupitelství a podle informací České televize i protikorupční policie.
Základní kámen pavilonu boleslavské nemocnice
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24