Chráněné bledule už po nájezdu čtyřkolek nebudou jako dřív

Roprachtice (Semilsko) - Mezi Roprachticemi a Škodilovem na Semilsku rozjezdily čtyřkolky lán chráněných bledulí, vyjeté koleje čítají dva kilometry. Místní obyvatelé tvrdí, že stroje tudy jezdí často. Inspekce životního prostředí i policisté jsou bezmocní, museli by totiž přistihnout řidiče přímo na místě. Na nepěknou podívanou přišla místostarostka Roprachtic Zdeňka Pacholíková (Nez) při procházce s dětmi z botanického kroužku.

„Říkám těm dětem, aby, proboha, nešlapaly do míst, kde jsou bledule. Najednou jsme šli po té trase, kde jsou jich tisíce rozježděných. Nebylo nám v tu chvíli do řeči,“ popsala nález místostarostka Pacholíková. Podle místních zemědělců tudy jezdí čtyřkolky ve skupinách, při poslední příležitosti jich za sebou napočítali patnáct. „Máte potom vyježděnou osmičku v kukuřici nebo pšenici, je jim to v celku jedno. Kudy to jede, tudy jedou,“ zaznívá od nich.

Policisté jsou stejně jako inspektoři životního prostředí bezmocní. Aby mohli řidiče čtyřkolky potrestat, museli by ho chytit přímo při činu. Podle místostarostky nepomůžou ani zábrany. „Je zbytečné nějak vytyčovat danou trasu, protože se rozjezdí další kus,“ posteskla si Pacholíková. Místní upozorňovali na zničené bledule už loni, kdy tudy jezdili motorkáři. Po nájezdu čtyřkolek je ale škoda vyšší.

Video Reportáž Lucie Pokorné
video

Reportáž Lucie Pokorné

Bledule po nájezdu čtyřkolek
Bledule po nájezdu čtyřkolek