Zdíkov je proti uhlí

Zdíkov (Jihočeský kraj) – Zdíkovem na Prachaticku otřásá spor kvůli skladu uhlí, který vzniká na místě někdejšího zemědělského družstva. Místní ho nechtějí, obávají se hluku, zvýšené dopravy a prachu. A zástupci obce jsou s nimi zajedno. Podnikatel, který už do areálu v centru vesnice navezl první uhlí, ovšem oponuje, že má všechna potřebná povolení. Obec Zdíkov se nachází mezi městy Vimperk a Kašperské Hory, leží na rozhraní Šumavského podhůří a Šumavy.

Bude tady hluk, prach, rozbité silnice. Petice proti prodejnímu skladu uhlí ve Zdíkově vznikla velmi rychle. „Petici podepsalo 155 lidí z bezprostředního okolí, což je zhruba 95 procent z oslovených,“ uvedl organizátor petice Radek Střeleček a signatářka petice Věra Košková ze Zdíkova doplnila: „Po 20 letech mám nyní znehodnocenou nemovitost.“ Areál je momentálně zavřený a jeho majitel se přímo k petici vyjadřovat nechce. Mimo záznam ale předložil povolení hasičů, hygieny i Povodí Vltavy. A za nesmysl považuje petici i bývalý majitel objektu František Hadrava. Pokud podle něj lidem z okolí nevadilo zemědělské družstvo, nemají důvod protestovat proti jeho novému využití: „Když tady bylo zemědělské družstvo, byla tu sušárna obilí. A vadilo jim to?“ Radek Střeleček však má další argument: „Sklad se nachází zhruba uprostřed vilové čtvrti obce.“ Podle organizátorů petice navíc nemá majitel skladu právo uhlí v centru obce prodávat. „Žádal o povolení, ale to povolení zrušil. Takže dnes je to pouze manipulační plocha,“ vysvětlila místostarostka obce aktivistka Dagmar Kjučuková (SNK).

Petici teď bude muset projednat zastupitelstvo obce. Ve skutečnosti už je ale téměř rozhodnuto. „Už teď mohu předeslat, že kompletní rada obce i celé zastupitelstvo bude jednoznačně proti prodeji uhlí v obytné části Zdíkova,“ prohlásil starosta Zdíkova Zdeněk Kantořík (nez.).

Video Reportáž Petra Šuleře
video

Reportáž Petra Šuleře

I přes stanovisko obce chce podnikatel sklad otevřít už koncem dubna. Spory proto řeší i policie.

/*json*/{"map":{"lat":49.084283,"lng":13.696428,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.084283,"lng":13.696428,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Zdíkovem na Prachaticku otřásá spor kvůli skladu uhlí.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24