Počet úrazů na sjezdovkách klesl

České Budějovice - Na některých českých horách klesl během sezony počet úrazů. Zlepšuje se totiž vybavení lyžařů a efekt mají i nové skipatroly. Lyžaře od agresivní jízdy podle záchranářů odradily i první soudy, které řeší úrazy na sjezdovkách. Nejméně úrazů za uplynulou sezonu hlásí Šumava, přibylo jich naopak v Jeseníkách.

V lipenském areálu se letos výrazně zvýšilo zabezpečení sjezdovek. Objevily se na nich nové sítě nebo dva metry vysoké polštáře u sloupů lanovek. Některé tratě tady před sezonou rozšířili, stromy pokáceli. Počet úrazu tak výrazně poklesl. „Jízda na lyžích je po úpravách bezpečnější a pro samotné lyžaře je i příjemnější,“ uvedl v prosinci 2010 ředitel firmy Lipnoservis Petr Dušek. 

Na sjezdovkách se také nově pohybovaly skipatroly složené s instruktorů. Bezohledným lyžařům se snažili domluvit, pokud slova nepomáhala, přinutili je, aby opustili sjezdovku. „Nejkřiklavějším případem byl snowboardista, který jezdil neomaleně a po napomínání byl vykázán ze sjezdovky,“ vzpomíná člen skipatroly Vít Hovorka. „Ve vrcholné sezoně máme na sjezdovkách kolem sto dvaceti instruktorů,“ vypočítává Petr Dušek.  

Video Reportáž Aleše Hazuky
video

Reportáž Aleše Hazuky

Během zimní sezony ošetřili šumavští záchranáři téměř sedm set zraněných lyžařů, nejčastěji šlo o poranění kloubů a zlomeniny. Do terénu se v meziročním srovnání ale vydávali méně. Jedním z důvodů je i lepší vybavení příznivců zimních sportů. „Především malé děti jsou z hlediska bezpečnosti mnohem lépe vybaveny,“ potvrzuje Michal Janďura z Horské služby Šumava.

Také zdravotníci hlásí klidnější sezonu. „Nezaznamenali jsme žádné enormní množství vážných úrazů,“ uvádí ředitel Záchranné služby Jihočeského kraje Marek Slabý. 

Podle statistik zásahů například v Beskydech úrazů výrazně ubylo, naopak v dalších horách evidují nárůst. „V Krkonoších jsme letos ošetřili a odtransportovali 2 471 lidí, což je zhruba tříprocentní nárůst,“ uzavírá Adolf Klepš z Horské služby Krkonoše.  

V místech, kde sezona už skončila, horští záchranáři bez práce nezůstanou. Už teď míří do terénu, aby ošetřili první zraněné cyklisty.