Experiment v Bydžově: Romské hlídky kontrolují pořádek

Nový Bydžov – Radnice v Novém Bydžově dala šanci tamním Romům, aby dokázali, že si ve své komunitě umějí udělat pořádek sami. Ve městě začala působit romská domovnice a Romové vytvořili také kontrolní skupinu, která má případné negativní jevy sledovat a řešit. Je to reakce na rostoucí kriminalitu, kvůli které se na radnici obrátilo přes tři tisíce lidí s výzvou k zásahu.

Nová romská domovnice Marie Olachová má na starost tři domy. V nich má podle dohody s městem sestavovat plán úklidu společných prostor a hlídat pořádek kolem popelnic a ve dvorech. „Chodím každé ráno v 8 hodin kontrolovat pořádek a zatím to funguje,“ říká domovnice.

Domovnici město zaměstnává na půl úvazku v rámci projektu Prevence kriminality, na který přispívá ministerstvo vnitra. Některé peníze mohou využít i na opravy veřejných prostranství svépomocí.

Video Reportáž Přemysla Šrámka
video

Reportáž Přemysla Šrámka

Romové také městu slibují, že sami dohlédnou na to, aby se lidé z jejich komunity chovali slušně, děti se večer netoulaly po městě, chodily řádně do školy a navštěvovaly zájmové kroužky. „Když uvidím nějaké pochybení, tak je navštívím a promluvím si s rodinou, aby se našlo řešení,“ říká zástupce novobydžovských Romů Josef Čureja.

Starosta města Pavel Louda zatím s hodnocením váhá. Jde se podle něj správným směrem, ale je potřeba ještě počkat. Dalším projektem, který místní radnice připravuje, jsou společné hlídky policistů a Romů.