Karlovy Vary zvýší lázeňský poplatek

Karlovy Vary - Karlovy Vary chtějí zvýšit maximální sazbu lázeňského poplatku na dvojnásobek. Primátor o to požádal ministra financí a ten přislíbil změnu zákona. Podle Svazu léčebných lázní ČR ale není na zdražování pobytů příliš vhodná doba. Ministerstvo zdravotnictví totiž v rámci zdravotnické reformy prosazuje navýšení poplatků za lázeňskou péči.

Maximální výši lázeňského poplatku určuje zákon o místních poplatcích. Obce si pak samy určí, kolik budou vybírat. Karlovy Vary využívají nejvyšší možnost a pacienti tu za den pobytu platí patnáct korun. „Lázeňský poplatek se nezměnil od roku 1991, náš požadavek je, aby horní hranice tohoto poplatku byla zvýšena alespoň na dvojnásobek,“ říká primátor Karlových Varů Petr Kulhánek. 

Radní prosazují i zvýšení ubytovacího poplatku ze šesti na dvanáct korun. Podle prezidenta Svazu léčebných lázní přichází změna v nevhodnou dobu, kdy se mluví o omezení úhrad za lázeňskou péči. „Tomu požadavku bychom rozuměli, ale vybrané prostředky by se musely používat na rozvoj lázeňské infrastruktury,“ připomíná prezident Svazu léčebných lázní ČR Eduard Bláha.  

Video Reportáž Marka Štětiny
video

Reportáž Marka Štětiny

Podobný názor má i většina hoteliérů. Podle nich by samotné navýšení poplatku nemělo mít vliv na konečnou cenu ubytování. „Nicméně toto je jeden ze střípků celé řady navyšování cen, které ve svém důsledku udělají stokorunové navýšení,“ varuje generální ředitel hotelu Thermal Josef Pavel. 

Poplatky jdou přímo do rozpočtů měst. Například Karlovy Vary z nich mají ročně padesát milionů korun. Ministr financí už primátorovi navýšení maximální sazby přislíbil. „Připravuje se změna zákona o odpadech, jejíž součástí by měla být i změna výše lázeňského poplatku,“ uvádí Petr Kulhánek. 

Podle mluvčího ministerstva financí Radka Ležatky to však neznamená automatické zvýšení poplatku. I nadále si jeho výši budou moci města stanovovat sama. Ke změně zákona by mělo dojít ještě letos. Maximální sazba za lázeňský a ubytovací poplatek tak bude navýšena od ledna příštího roku.