Ve Vysokém Mýtě probíhá výstava modelů válečných lodí

Vysoké Mýto – Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě představuje unikátní výstavu modelů lodí 1. a 2. světové války. Své výtvory tam vystavují nejlepší tuzemští modeláři. Je to vůbec poprvé, co se na veřejnosti na jednom místě představují makety nejslavnějších válečných lodí od dob Rakousko-Uherska až po 60. léta minulého století. Většina plavidel už ve skutečnosti neexistuje.

Ředitel Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě Jiří Junek informoval, že výstava nabízí zhruba 40 modelů, z toho hned několik unikátů. Jedním z nich je i maketa jediné československé bitevní lodi President Masaryk.

Unikátem je i čtyřmetrový model německého křižníku Admirál Scheer. „Tato loď byla vyslána v podstatě jako pirátská loď nejdříve do Atlantického oceánu, poté do Indického. Měla narušovat obchodní cestu, podařilo se jí potopit 14 lodí a dva křižníky. Tři lodě dokonce zajala,“ uvedl badatel a odborník na vraky válečných plavidel Miloš Pilař.

Video Reportáž Erika Knajfla
video

Reportáž Erika Knajfla

Vystavené lodě jsou detailně zpracované v měřítku 1:100. Jedná se o práce nejlepších tuzemských modelářů. Výroba každé makety zabrala tvůrci tisíce hodin práce. Výstava vyvrcholí 17. dubna mistrovstvím republiky ve stavbě lodních modelů.