Skládku odpadu v Litvínově se podařilo uhasit

Litvínov – Dnes ráno se podařilo uhasit skládku komunálního odpadu v Litvínově. Hasiči ji předali vlastníkovi - společnosti Celio. Firma už v sobotu spolupracovala s hasiči při likvidaci ohně, nyní má dokončit zahrnutí odpadu zeminou, aby se zabránilo dalšímu hoření. Příčiny požáru ani výši škod zatím hasiči neznají. Požár vypukl v litvínovské části Růžodol. Požár byl na operační středisko nahlášen v sobotu.

Na místě po celý den zasahovalo devět hasičských jednotek. „Buldozery skládku rozhrnovaly, aby mohli hasiči odpad prolít vodu, pak zas překrývaly odpad zeminou, aby oheň udusily,“ řekl obchodně provozní ředitel firmy Celio Jindřich Kauca. Do večera se podařilo oheň uhasit, na místě ale přesto v noci zůstala jedna jednotka.

Obyvatele nebylo nutné evakuovat

„Nevíme, proč začalo hořet, oheň se objevil v místě, kde nebyl důvod, aby začalo hořet, silný vítr ho pak rychle rozfoukal,“ řekl Kauca. Zasažena byla podle něj plocha zhruba o rozloze jednoho hektaru. Silný vítr komplikoval i likvidaci ohně, na druhou stranu ale pomohl snížit koncentraci škodlivin v ovzduší. Hasiči prověřovali ovzduší v okolních obcích a nikde nebylo nutné obyvatele evakuovat. Vodní toky podle Kaucy zasaženy nebyly, protože skládka má čističky.

Skládka v Litvínově ale nebyla jediná, se kterou v sobotu hasiči v Ústeckém kraji bojovali. „Ve Vyškově u Postoloprt na Lounsku hořela černá skladka,“ řekl operační. Požár se podařilo lokalizovat po dvou hodinách. Na místě zasahovalo pět jednotek, kterým se podařilo do večera skládku uhasit. Ani v noci nebyl ale v Ústeckém kraji klid, půl hodiny po půlnoci vyjížděli hasiči k požáru stohu slámy do Velkého Chvojna na Ústecku.