Úředník a obchodník s majetkem v jednom pobouřil hradecký magistrát

Hradec Králové – Nejvyšší správce a kontrolor majetku Hradce Králové založil soukromou firmu. Předmětem činnosti je obchodování s majetkem. Podle magistrátu porušil zákon, když se stal jejím jednatelem. Společnost Nový Tuzex ředitele úřadu pro technické záležitosti města Romana Šabrňáka je navíc personálně propojená s jinými firmami, které působí jako dodavatelé radnice, nebo se ucházejí o městské zakázky.

Ředitel úřadu, který koordinuje, řídí a kontroluje správu majetku Hradce Králové, Roman Šabrňák začal podnikat. Koncem března zapsal rejstřík jeho firmu Nový Tuzex – výroba, obchod, služby. Roman Šabrňák říká, že firma zatím nemá vytyčené všechny aktivity.

Primátor Hradce Králové Zdeněk Fink (HDK) upozorňuje na možnost zneužití postavení úředníka ke svému podnikání. Úředník Šabrňák sice o možnost podnikat nadřízené požádal, ale neuvedl, že se stane nejen společníkem, ale i jednatelem firmy. Podle tajemnice hradeckého magistrátu Markéty Peškové byl porušen zákon. Úředník totiž nesmí být členem statutárního orgánu.

Video Reportáž Vlastimila Weinera
video

Reportáž Vlastimila Weinera

Nový Tuzex je personálně propojený s dalšími firmami, které buď získaly, nebo se ucházejí o městské zakázky a jsou dodavateli radnice nebo jejích organizací. Třeba Iva Rosenbaumová z Nového Tuzexu působila ve firmě Allowance, která pro město vedla tendr na oplocení letiště. Pavel Smetana působí v poradenské firmě Asangeo, která Hradci pomáhala s převodem vojenského majetku a koupila od něj podíl ve firmě Letiště.

Roman Šabrňák nejde v žádném případě o střet zájmů. Primátor Fink řekl, že trvá na potrestání Romana Šabrňáka. Nevyloučil ani jeho odvolání.