Liberec platí na sociální služby stále víc

Liberec – Liberecký kraj nešetří kritikou na reformu sociálních služeb. Změny chystané ministerstvem práce a sociálních věcí prý podle kraje léta budovaný systém naprosto rozloží. Názor hejtmanství nezměnila ani návštěva ministra Jaromíra Drábka v Liberci, podle kterého je třeba systém zefektivnit. Kraji však vadí například vznik superúřadu v Praze a také to, že by se převodem agendy sociálních dávek z obcí na některé úřady práce vytratil přímý kontakt mezi úředníky a klienty. Kraj také odmítá argumenty ministerstva, že by dotacemi protěžoval své vlastní poskytovatele sociálních služeb na úkor těch ostatních. V tom ministr Drábek ustoupil s tím, že nejde o případ Libereckého kraje.

Objevila se ale ještě jedna věc, na které se obě strany neshodnou a sice platby za služby, například v domovech důchodců. Liberecký kraj tvrdí, že na sociální služby mu bude chybět letos 30 milionů korun na léky, na pleny nebo jen na přilepšenou. Klientům domovů důchodců nezbude ani koruna, tvrdí krajští úředníci. Teď jim musí zůstat alespoň 15 procent z důchodu, reforma sociálních služeb ale podle kraje limit ruší. „Patnáct procent by mělo zůstat, protože dnes už je to zhruba 900 korun, což je minimum. Myslím, že by mělo být,“ prohlásil radní Libereckého kraje pro sociální věci Pavel Petráček (ČSSD).

Podle ministra Drábka klienti bez peněz nezůstanou, mohou žádat o sociální dávky. Jaromír Drábek (TOP 09) chce o podrobnostech dále jednat: „Cena se vypočítává z toho, jaký má klient důchod. To je principiálně špatně a ten systém je potřeba přestavět.“ Předsedkyně krajského výboru pro sociální věci Věra Picková (KSČM) však namítá: „Já se nemohu zbavit dojmu, že to příliš nesvědčí o úctě k člověku.“ Liberecký kraj kritizuje, že stát přispívá na sociální služby čím dál méně. Podle ministerstva práce a sociálních věcí jde o důsledek krize a úspor. Potřeba je peníze sdružit a využít také příspěvků na péči. „Musíme společně s kraji vzít celý tento balík a co nejefektivněji jej využít. Nelze z toho vytrhnout pouze dotace poskytované státem,“ dodal ministr Drábek. O reformě sociálních služeb bude jednat ještě asociace krajů.

Těch chybějících 30 milionů korun bude muset kraj doplatit ze svého a také to udělá, protože třeba právě domovy důchodců zkrátka zavřít nemůže. V posledních letech totiž státní dotace na sociální služby v Libereckém kraji klesají, kraj však stále přidává a pořád to nestačí. Liberecký kraj žádá, a to i za ostatní kraje, aby stát uvolnil na sociální služby celkem 7,4 miliardy korun tak, jako v roce 2009. Stát prý počítá ale jen se 3 miliardami a ministr Drábek to dnes v Liberci nerozptýlil. Takže i proto Liberecký kraj mluví o možném rozkladu celého systému.

/*json*/{"map":{"lat":50.76702,"lng":15.056135,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.76702,"lng":15.056135,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/