Vodovod ve Hvězdonicích řeší ombudsman

Hvězdonice – Už deset let mají lidé ve Hvězdonicích na Benešovsku nezkolaudovaný vodovod. Úřady si celou tu dobu mezi sebou opakovaně vracejí dokumenty. A kolaudaci brzdí také část obyvatel, kritizují totiž nevyhovující kvalitu vody. Přesto, že o nepovoleném a nezkolaudovaném vodovodu v obci Hvězdonicích úřady vědí již dostatečně dlouhou dobu, není o něm vodoprávní úřad Městského úřadu v Benešově schopen rozhodnout ani po výzvách Krajského úřadu Středočeského kraje a ministerstva zemědělství.

Manželé Cardovi se na nový vodovod napojili na zkoušku už v devadesátých letech. Voda, navíc kalná, jim ale tekla jen přerušovaně, proto si tu pitnou dodnes vozí. Podle nich za to může právě nezkolaudovaná část vodovodu. „Neprovedli zaokruhování dle projektu. Tady nám končí větev a do kopce se voda nevytlačí,“ potvrdil Jan Carda a starostka Hvězdonic Alexandra Baňařová (nez.) doplnila: „Ta černá větev samozřejmě nemůže mít vliv na tlak ani na kvalitu vody.“

Zkolaudování měl před deseti lety vyřešit benešovský úřad, už třikrát ale jeho rozhodnutí zrušil Středočeský kraj. A to se benešovským úředníkům nelíbí, ti tvrdí, že všechny výtky už opravili, kraj však nesouhlasí. „Jednalo se nejen o formální chyby, většinou chyběl nějaký důležitý dokument,“ prohlásila mluvčí krajského úřadu Markéta Vítková. Do sporu se teď vložil i veřejný ochránce práv, ten vidí jednoznačné pochybení na straně benešovského úřadu. „Městský úřad v Benešově není schopen rozhodnout tak, aby to bylo v souladu s právem,“ uvedla Iva Hrazdílková z Kanceláře veřejného ochránce práv.

Naposledy vrátil kraj benešovskému úřadu rozhodnutí k novému projednání loni v srpnu, teď mu potřebné dokumenty musí obec Hvězdonice dodat do konce dubna.

/*json*/{"map":{"lat":49.872307,"lng":14.780548,"zoom":14,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.872307,"lng":14.780548,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Ilustrační foto
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24