Liberecko se vzepřelo Polsku

Liberec – Liberecký kraj odmítá předat část území Polsku. Stejně tak i většina obcí na Frýdlantsku, kterých se problém týká. Jde o důsledek sporu o Těšínsko, který Československo vedlo od svého vzniku až do konce padesátých let minulého století a s konečnou platností byl ukončen až československo-polskou smlouvou z roku 1958. Ministerstvo vnitra už vytipovalo pozemky, které by Česko Polsku vrátilo.

Tři sta šedesát devět hektarů – Polsko žádá po Česku území o rozloze, která odpovídá ploše víc než 500 fotbalových hřišť. Liberecký kraj s vydáním pozemků na svém území nesouhlasí. Principiálně i proto, že nejmenší kraj by se ještě zmenšil. A navíc, vláda podle něj dříve slibovala něco jiného. „Nám bylo sdělováno, že k tomuto vyrovnání nedojde bez souhlasu obcí a Libereckého kraje. Jak zjišťujeme, jsou ty tendence zatím opačné,“ uvedl radní Libereckého kraje pro rozvoj Vít Příkazský (ČSSD). Bulovka by vydáním pozemků přišla o 32 hektarů, na kterých hospodaří zdejší zemědělci. Hranice by se tu přiblížila až k zahradám a domům. „My jsme žádné pozemky Polsku nezabrali. Naopak jsme už historicky o část pozemků zrovna na Oldříši přišli,“ prohlásila starostka Bulovky Romana Šidlová (nez.) a předseda Mikroregionu Frýdlantsko Vladimír Stříbrný (SLK) doplnil: „Dostáváme nějaké peníze podle rozlohy, takže, jak se nám budou snižovat rozlohy obcí, budeme dostávat méně peněz.“

Ministerstvo zatím vytipovalo 193 hektarů pozemků v Moravskoslezském, Libereckém a také Královéhradeckém kraji. Jde o státní půdu nebo majetek Poláků přiléhající k hranici. „Aby se především, nejednalo o pozemky, na kterých není nutná infrastruktura. Aby to neohrozilo občany, kteří v té dané lokalitě žijí,“ vysvětlil mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka. Polsko nárokuje pozemky jako důsledek sporu o Těšínsko, který s Československem vedlo od roku 1918 do roku 1958, kdy se hranice změnila. Od roku 1989 však Polsko tvrdí, že nedostatečně.

Video Reportáž Milana Brunclíka
video

Reportáž Milana Brunclíka

Někteří starostové přišli s odvážným řešením: posunout hranici v celé délce o 30 centimetrů do Česka a územní dluh vůči Polsku by byl vyrovnán. K jednotlivým obcím spravedlivě. Připouštějí však, že k takovému řešení chybí vůle.

/*json*/{"map":{"lat":50.76702,"lng":15.056135,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.76702,"lng":15.056135,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/