Na Klatovsku se ruší policejní oddělení

Klatovy - O dvacet osm policistů méně a tři zrušená obvodní oddělení policie. Takový má být stav policejního sboru od roku 2013 na Klatovsku. Proti tomuto omezení jsou však starostové měst a obcí, kterých se to týká. V této souvislosti poukazují na hrozící nedostatečnou prevenci i na omezení hlídkové činnosti v dotčené oblasti Klatovska.

Švihov, Plánice a Kolinec jsou mezi městy, která by na Klatovsku do roku 2013 měla přijít o zavedené obvodní policejní služebny. Nahradit by je měly policejní stanice. To znamená, že se tu sníží počet policistů a chod policejních stanic bude řízen z nadřazených obvodních oddělení. „Počet sedmi policistů na policejní stanici byl stanoven podle výpočtů zatíženosti vzhledem k rozsahu teritoria, vzhledem k počtu obyvatel a rozsahu trestné činnosti na tomto území,“ vysvětluje ředitel pro řízení zdrojů Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje Roman Fidler.

Starostům dotčených obcí se ale takový postup nelíbí, a ministrovi vnitra a policejnímu prezidentovi proto zaslali protestní dopis. Obávají se totiž toho, že policisté se u nich nebudou objevovat tak často a kriminalita bude narůstat. „Bude se to zejména týkat nedostatečné prevence. Omezení policistů se dotkne rozsáhlého území Chudenicka a Švihovska. V tamních zapadlých vesnicích nebudou vidět policisty třeba i půl roku,“ obává se starosta Švihova Václav Petrus. „Bude to standardní výkon služby, pro občany se nic nezmění,“ uklidňuje Roman Fidler.

Starostové zároveň upozorňují, že na svůj protestní dopis očekávají odpověď nejpozději do jednoho měsíce.