Spor o poplatky za vodovodní přípojky pokračuje

Hradec Králové - Část lidí z Jičína se dohaduje s tamní vodohospodářskou společností. Říkají, že od nich vybírá poplatky, na které nemá nárok. Krajský soud v Hradci Králové dal už jednou stěžovateli za pravdu. Podle jičínského právníka Dmitrije Pavlenka ovšem vodohospodáři protiprávně postupují dál a pokračují ve vybírání poplatků. Firma ale odmítá, že by postupovala nezákonně.

Spor se týká vodovodních přípojek. Konkrétně se jedná o náklady na propojení potrubí domu s vodovodním řadem. I když je napojení součástí vodovodní sítě, vodohospodářská společnost si investice nechala zaplatit od svých zákazníků. „Náš argument vychází ze znění zákona. V něm je jednoznačně dáno, že náklady na napojení přípojky nese vlastník nemovitosti,“ argumentuje ředitel Vodohospodářské a obchodní společnosti Jičín Václav Matula. „Jedná se o bezdůvodné obohacení ze strany vodohospodářské společnosti,“ oponuje právník stěžovatelů Dmitrij Pavlenko. 

Na postup vodohospodářů si stěžovali někteří lidé z postižených ulic. A krajský soud v Hradci Králové, který konkrétní případ posuzoval, rozhodl, že firma na poplatek nárok neměla. „U rekonstrukcí takové rozhodnutí respektujeme bez jakýchkoli výjimek. V tomto případě se však nejedná o rekonstrukci, ale o výstavbu,“ upozorňuje Václav Matula. 

Video Reportáž Přemysla Šrámka
video

Reportáž Přemysla Šrámka

Za některé přípojky ale vodohospodáři inkasují dál. Říkají, že verdikt soudu se týká jenom rekonstrukcí, nikoli nových investic. Pokud tedy firma vodovod rekonstruuje, nic nevybírá, pokud jde o novou výstavbu, připojení si zaplatit nechá. „V odůvodnění rozsudku Krajský soud naprosto jednoznačně vyslovil názor, že není podstatné, zda se jedná o novou přípojku, nebo o rekonstrukci,“ říká Dmitrij Pavlenko. „Tímto tvrzením se popírá znění zákona, soud se nemá co domnívat, ale rozhodnout,“ uzavírá Václav Matula. 

Právník Dmitrij Pavlenko i vodohospodářská společnost kvůli rozdílným stanoviskům proto předpokládají další soudní jednání.

/*json*/{"map":{"lat":50.437,"lng":15.351313,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.437,"lng":15.351313,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/